fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Bezsensu czy bez sensu? Która forma jest poprawna?

W naszym życiu zdarzają się takie momenty, że wydaje się nam, że nic nie ma sensu. Wyrażenie będące tematem tego tekstu poradnikowego, dotyczy właśnie tego stanu. Jego zapis sprawia też problem użytkownikom języka polskiego. Bezsensu czy bez sensu? Łącznie czy rozdzielnie? W treści poniższego tekstu znajdziecie wyjaśnienia jak prawidłowo zapisać to wyrażenie.

Bezsensu czy bez sensu? Która forma jest poprawna?

Obie formy są poprawne, jednak nie w każdym kontekście.

Bezsensu czy bez sensu? Poprawna forma

Tak właściwie, to obie formy są poprawne, jednak każda z nich zależy od kontekstu wypowiedzi.

Forma pisana rozdzielnie, czyli bez sensu, jest wyrażeniem przyimkowym. Używa się go gdy jest mowa o czymś bez widocznego celu, logiki, zalet. Pisownię rozdzielną wyrażenie bez sensu, wyjaśnia zasada ortograficzna, zgodnie z którą połączenia przyimkowe z rzeczownikami, przysłówkami, liczebnikami, czy zaimkami zawsze zapisujemy rozdzielnie.

Z kolei forma pisana łącznie, czyli bezsensu, do dopełniacz rzeczownika bezsens. Jest to określenie opisujące czyjeś samopoczucie. A zatem, forma bezsensu, również jest poprawna, ale tylko w tym przypadku.

Wątpliwości dotyczące poprawnej pisowni wyrażenia bez sensu, mogą być spowodowane tym, że zarówno rzeczownik bezsens, jak i przymiotnik bezsensowny zapisujemy łącznie. W tym przypadku jednak, sugerowanie się tym, może skutkować błędem.

Bezsensu czy bez sensu? Przykłady zdań

Przykład z użyciem bez sensu

  • Ostatnio wszystko w moim życiu wydaje się bez sensu.

Przykład z użyciem bezsensu

  • Doskwiera mi poczucie bezsensu. Ten stan jest mi dobrze znany.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.