fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Ziemi czy ziemii? Jak to poprawnie zapisać?

Istnieją w języku polskim takie rzeczowniki, których końcówki powodują, że ich odmiana przez niektóre przypadki może przysporzyć kłopotów. Dzisiaj zajmiemy się wyrazem ziemia.

Ziemi czy ziemii? Jak to poprawnie zapisać? - Polszczyzna.pl

Ziemi czy ziemii?

Odpowiedź poprawna: ziemi.

Rzeczowniki zakończone na -ia

Rzeczowniki zakończone w mianowniku lp. na -ia w dopełniaczu, celowniku i miejscowniku tejże liczby mogą mieć dwie końcówki: -i lub -ii. Decyduje o tym to, czy odmieniane rzeczowniki są rodzime, czy obce, a także wymowa! Temu tematowi poświęciliśmy więcej uwagi tutaj: Nie masz idei, nie masz nadziei? Posłuchaj tej historii… Pisownia wyrazów zakończonych na -i, -ji, -ii.

Ziemia jako wyraz rodzimy

Rzeczownik ziemia, należący do grupy wyrazów rodzimych, w dopełniaczu, celowniku i miejscowniku będzie miał końcówkę –i. Poniżej prezentujemy tabelę z odmianą tego wyrazu przez przypadki:

M. ziemia ziemie
D. ziemi ziem
C. ziemi ziemiom
B. ziemię ziemie
N. ziemią ziemiami
Msc. ziemi ziemiach
W. ziemio! ziemie!

Ziemi czy ziemii? Już wszystko jasne! 

Spójrzmy na kilka przykładów użycia wyrazu ziemi, które odnajdziemy w literaturze.

 • Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród.
  Nie damy pogrześć mowy,
  Polski my naród, polski lud,
  Królewski szczep piastowy.
  Nie damy, by nas gnębił wróg.
  Tak nam dopomóż Bóg!
  Tak nam dopomóż Bóg!

Maria Konopnicka, Rota

 • — Dokąd? Do jakiej ziemi? — o mało co nie upadłem na Lapondera. — Do jakiej ziemi? Do jakiej ziemi?

Gustaw Meyrink, Golem

 • Ziemi chce! — zamruczał. — Ziemi nie dam! Nigdy!

Józef Ignacy Kraszewski, Pogrobek

Na koniec

Chcielibyśmy Wam jeszcze powiedzieć o innej, równie ważnej kwestii dotyczącej pisowni wyrazu ziemia. Kiedy mamy na myśli planetę, czyli termin astronomiczny, zapiszemy ten wyraz wielką literą, np. obwód Ziemi, ruch obiegowy ZiemiKsiężyc jest jedynym naturalnym satelitą Ziemi. W innych przypadkach użyjemy małej litery, np. trzęsienia ziemi, najpiękniejsze miejsce na ziemi.

Artykuł Ziemi czy ziemii? Jak to poprawnie zapisać? został przygotowany przez zespół redakcyjny specjalizujący się w poradach językowych. Wszystkie zagadnienia językowe są weryfikowane na podstawie oficjalnych i aktualnych słowników języka polskiego. Informacje zawsze są sprawdzone oraz rzetelne. W tym tekście wyjaśniamy, dlaczego wyraz ziemi jest poprawną formą, a ziemii – nie.

?

Napisane przez

Z wykształcenia – muzyk, z zamiłowania – kucharz (acz kuchni bezmięsnej) i cyklistka. Pasjonatka życia, przyrody, dalekich podróży i wewnętrznej harmonii. Gra na skrzypcach i oboju współczesnym, ale głównie – na obojach historycznych.

X