fbpx

Ziemi czy ziemii? Jak to poprawnie zapisać?

Istnieją w języku polskim takie rzeczowniki, których końcówki powodują, że ich odmiana przez niektóre przypadki może przysporzyć kłopotów. Dzisiaj zajmiemy się wyrazem ziemia.

Ziemi czy ziemii? Jak to poprawnie zapisać? - Polszczyzna.pl

Ziemi czy ziemii?

Odpowiedź poprawna: ziemi.

Rzeczowniki zakończone na -ia

Rzeczowniki zakończone w mianowniku lp. na -ia w dopełniaczu, celowniku i miejscowniku tejże liczby mogą mieć dwie końcówki: -i lub -ii. Decyduje o tym to, czy odmieniane rzeczowniki są rodzime, czy obce, a także wymowa! Temu tematowi poświęciliśmy więcej uwagi tutaj: Nie masz idei, nie masz nadziei? Posłuchaj tej historii… Pisownia wyrazów zakończonych na -i, -ji, -ii.

Ziemia jako wyraz rodzimy

Rzeczownik ziemia, należący do grupy wyrazów rodzimych, w dopełniaczu, celowniku i miejscowniku będzie miał końcówkę –i. Poniżej prezentujemy tabelę z odmianą tego wyrazu przez przypadki:

M. ziemia ziemie
D. ziemi ziem
C. ziemi ziemiom
B. ziemię ziemie
N. ziemią ziemiami
Msc. ziemi ziemiach
W. ziemio! ziemie!

Na koniec

Chcielibyśmy Wam jeszcze powiedzieć o innej, równie ważnej kwestii dotyczącej pisowni wyrazu ziemia. Kiedy mamy na myśli planetę, czyli termin astronomiczny, zapiszemy ten wyraz wielką literą, np. obwód Ziemi, ruch obiegowy ZiemiKsiężyc jest jedynym naturalnym satelitą Ziemi. W innych przypadkach użyjemy małej litery, np. trzęsienia ziemi, najpiękniejsze miejsce na ziemi.

Artykuł Ziemi czy ziemii? Jak to poprawnie zapisać? został przygotowany przez zespół redakcyjny specjalizujący się w poradach językowych. Wszystkie zagadnienia językowe są weryfikowane na podstawie oficjalnych i aktualnych słowników języka polskiego. Informacje zawsze są sprawdzone oraz rzetelne. W tym tekście wyjaśniamy, dlaczego wyraz ziemi jest poprawną formą, a ziemii – nie.

💡  Zainteresuje Cię również:  

Napisane przez

Z wykształcenia – muzyk, z zamiłowania – kucharz (acz kuchni bezmięsnej) i cyklistka. Pasjonatka życia, przyrody, dalekich podróży i wewnętrznej harmonii. Gra na skrzypcach i oboju współczesnym, ale głównie – na obojach historycznych.

X