fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Nie jestem czy niejestem? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

Łącznie czy oddzielnie? To pytanie zadaje sobie wielu użytkowników języka polskiego, zwłaszcza gdy przychodzi im zapisać różne części mowy takie jak na przykład rzeczowniki lub czasowniki w towarzystwie partykuły nie. Która forma jest prawidłowa w tym przypadku? Nie jestem czy niejestem? Odpowiedź w poniższym poradniku językowym.

Nie jestem czy niejestem? Jak poprawnie to zapisać?

Poprawna jest tylko forma nie jestem.

Nie jestem czy niejestem? Poprawna forma

Pisownia łączna i rozdzielna potrafi sprawić wiele trudności. Nie dla wszystkich jest ona zawsze oczywista. Jednak zawsze z pomocą przyjdą nam słowniki.

Otóż znajdziemy w nich informację, że w języku polskim partykułę nie z czasownikami zawsze zapisujemy rozdzielnie. Poprawna pisownia to więc nie jestem. Wyjątkiem są jedynie czasowniki, które zostały utworzone od rzeczowników. Nie jestem nie stanowi jednak takiego wyjątku. Tę zasadę dobrze jest zapamiętać i nauczyć się jej by stosować ją przy kolejnych tego typu wątpliwościach.

Nie jestem czy niejestem? Przykłady zdań

  • Bardzo mi przykro, że nie ma u was dla mnie miejsca i że nie jestem tam mile widziany.
  • Nie jestem zadowolony z tego, że nikt nie docenia tego, co robię!
  • Nie jestem dziś w dobrym nastroju, bo ostatnio nic mi się nie udaje i nic mi nie wychodzi.

Nie jestem czy niejestem? Przykład z literatury

To był fajny dzień i było nam bardzo wesoło. Nie jestem tylko pewny, czy Jadwinia dobrze się bawiła. Bo prawdę mówiąc, nie byliśmy zbyt mili. Prawie żeśmy z nią nie rozmawiali i bawiliśmy się ze sobą, jakby jej wcale nie było.

René Goscinny, Jean-Jacques Sempé, Mikołajek

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.