fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Uszy czy ucha? Czy torby mają uszy? A może ucha?

Torby mogą mieć paski, rączki, ale czy… uszy? A może ucha? Z kubkiem jest mniejszy problem, bo ma tylko jedno ucho. Spieszymy (albo śpieszymy – obie formy są poprawne) z wyjaśnieniem, czy torby mają uszy.

Ucha i uszy

Odpowiedź jest prosta – rzeczownik ucho ma w liczbie mnogiej dwa wzorce odmiany w zależności od znaczenia. Narządy słuchu to uszy, z kolei uchwyty przy torbie to ucha. Oczywiście zdarza się, że słyszymy o torbie z uszami, jednak jest to wyrażenie potoczne, niestaranne. Wzorcowo powinniśmy mówić i pisać o torbie z uchami.

Porównajmy dwa wzorce odmiany rzeczownika ucho w liczbie mnogiej w obydwóch znaczeniach:

  • M. uszy / ucha
  • D. uszu / uch
  • C. uszom / uchom
  • B. uszy / ucha
  • N. uszami / uchami
  • Msc. uszach / uchach
  • W. uszy / ucha

Oka i oczy

Podobna sytuacja jest z okiem. W rosole mamy kropelki tłuszczu, czyli oka, a nasz narząd wzroku to oczy. Osoby będące na diecie, gdy mają przed sobą tłusty rosół, z niechęcią spoglądają na oka, a nie w oczy.

Anatomia człowieka w języku

Podsumowując, przedmioty takie jak torby, kubki i garnki mają ucha, a istoty żywe – uszy (wyjątkiem jest tylko czapka z uszami). W zupie są oka, w rajstopach oczka, a narząd wzroku ludzi i zwierząt to oczy. Buty mają noski, a stoły – nogi. Istna anatomia człowieka! Czy znacie jeszcze jakieś inne nazwy pospolite, które nadano czemuś przez podobieństwo do części ludzkiego ciała?

?

Napisane przez

Absolwentka Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej na UAM w Poznaniu. Od 2013 r. pracuje jako nauczycielka języka polskiego, zajmuje się również pisaniem tekstów. Język ojczysty uwielbia od zawsze.

X