fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Vide – co to znaczy? Definicja, przykłady użycia, słownik

W wielu tekstach, w tym między innymi w pracach naukowych, ale nie tylko, występują łacińskie zwroty, które nie wszystkim są znane. Gdy czytamy jakiś tekst, możemy natrafić np. na wyraz vide. Co on dokładnie oznacza? W jakich sytuacjach stosuje się vide? Dzięki lekturze niniejszego tekstu zapoznacie się z wszelkimi potrzebnymi na ten temat informacjami.

Vide. Co to jest, co znaczy? Znaczenie, przykłady, użycie, słownik Polszczyzna.pl

Vide – czyli co? Co to znaczy? Co to jest? Definicja słowa

Vide to oznaczenie w tekście, stanowiące wskazówkę odsyłającą do innego miejsca w tekście lub innego pojęcia, dokumentu, zdjęcia itp., ale powiązanego z informacją, przy której zostało zapisane.

Dosłownie zwrot vide oznacza 'spójrz, zobacz, patrz'. Vide to tryb rozkazujący od czasownika videre ('widzieć, zobaczyć').


Vide – odmiana wyrazu

Vide w języku polskim jest nieodmienne.

Księgarnia Polszczyzna.pl
Sklep Nadwyraz.com

Przykłady użycia wyrazu vide

To, że badacze chętniej rejestrują przypadki „za” niż „przeciw” i że tym pierwszym dają większy „posłuch”, można jeszcze od strony psychologicznej zrozumieć (vide Rosenthala koncepcja efektu oczekiwań interpersonalnych opisana w pkt. 3. rozdz. 4.), ale trudniej zrozumieć decyzje wydawców specjalistycznych czasopism naukowych, którzy niechętnie (jeżeli w ogóle) podejmują się druku artykułów, w których autorzy donoszą, iż w efekcie przeprowadzenia kosztownych i żmudnych badań obalili własną hipotezę roboczą. Za obalenie hipotezy (własnej!) też nie otrzymuje się - na ogół – tytułu magistra czy stopnia naukowego.

Jerzy Brzeziński, Metodologia badań psychologicznych

Niewiele firm wykazuje się taką odwagą w projektowaniu, a później we wprowadzaniu na rynek samochodów, które trochę wyprzedzają epokę, a przynajmniej stanowią jej awangardę. Renault po espace'u pod koniec lat 80. pokazał następnie mégane scenica (1996), avantima (2000), a teraz proponuje vel satisa - auto o charakterze trochę kosmicznym. Podobnie chyba przyjmowano pojawienie się citroena DS-21 czy wspomnianego już espace'a. Niektórzy nawet sądzą, że właśnie futurystyczną, niezwykłą "architekturą" auta zdobywa się dzisiaj klienta (zdania są jednak podzielone – vide fiatowska multipla). Vel satis należy do segmentu S1, którego w skład wchodzą m.in. mercedes klasy E, BMW serii 5, audi A6 i peugeot 607.

Leszek Świder, Francuska awangarda, „Życie Warszawy” nr 20/02

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X