fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

W koło czy wkoło? Która forma jest poprawna?

Zapis niektórych wyrażeń w naszym języku ojczystym, którym jest język polski, potrafi przysporzyć nie lada kłopotów. Dotyczy to między innymi pisowni łącznej i rozdzielnej. Tak też jest w przypadku zwrotu będącego tematem poniższego tekstu. Która forma jest prawidłowa? Wkoło czy w koło? O tym możecie przeczytać poniżej.

W koło czy wkoło? Która forma jest poprawna?

Obie formy są poprawne.

W koło czy wkoło? Poprawna forma

Zarówno pisownia wkoło, jak i w koło, są jak najbardziej poprawne. Trzeba jednak pamiętać o tym, że obie te formy mają zupełnie różne znaczenie, więc używamy ich zależnie od kontekstu wypowiedzi.

Wkoło to przyimek złożony, czyli taki, który składa się z dwóch przyimków, w tym przypadku w i koło. Przyimek wkoło oznacza ze wszystkich stron kogoś lub czegoś, znajdującego się w środku; wokół, dookoła kogoś lub czegoś. Według zasady obowiązującej w  języku polskim, przyimki złożone zapisujemy łącznie.

W koło to wyrażenie przyimkowe złożone z przyimka w i rzeczownika koło. Wyrażenie w koło oznacza: dookoła własnej osi, po obwodzie koła; na wszystkie strony lub też mówi, że coś się powtarza, ma miejsce ciągle, bez przerwy. Według zasady obowiązującej w języku polskim wyrażenia przyimkowe zapisujemy rozdzielnie.

W koło czy wkoło? Przykłady zdań

Przykłady z użyciem wkoło

  • Czekając na nią, chodziłem wkoło po ulicy obok jej domu.
  • Moja siostra wraz ze swoimi koleżankami usiadły wkoło stołu i zaczęły rozmawiać.

Przykłady z użyciem w koło

  • Mimo upomnień, państwa córka nie chce się poprawić i w koło źle się zachowuje.
  • W wakacje w telewizji w koło powtarzają te seriale.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X