fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

ww. czy w/w? Pisownia i znaczenie skrótu

Poprawny zapis skrótów to jedna z tych rzeczy w języku polskim, które nie należą do najłatwiejszych. W poniższym poradniku językowym znajdziecie odpowiedź na pytanie czy prawidłowa forma to ww. czy w/w oraz co ten skrót oznacza.

ww. czy w/w? Jak poprawnie zapisać ten skrót i co on oznacza?

Poprawna jest tylko forma ww.

ww. czy w/w? Poprawna forma

ww. to skrót od wyrażenia 'wyżej wymienione'. Zgodnie ze słownikiem polskich skrótów i skrótowców, wyrażenie 'wyżej wymienione' zapisujemy skrótem ww., czyli w zapisie powinna pojawić się tylko jedna kropka.

Skrót ww. został utworzony z początkowych liter wyrażenia 'wyżej wymienione'. Zgodnie z regułami języka polskiego, gdy w skrótach dwuczłonowych wyrazy następne rozpoczynają się od spółgłosek, po skrócie stawia się tylko jedną kropkę. Dlatego właśnie tylko ten wariant jest prawidłowy.

UWAGA: Czasami zdarza się jednak, że skrót od tego wyrażenia przybiera postać: wyż.wym. W takim zapisie oba elementy skrótu muszą być zapisane z kropkami, ponieważ ich zakończenia nie są ostatnimi literami wyrazów nieskróconych. Językoznawcy jednak nie zalecają tej formy, wskazując na poprawność skrótu: ww.

ww. czy w/w? Przykłady zdań

  • Spotkanie wspólnoty lokatorów ww. bloku odbędzie się w najbliższą sobotę.
  • Na podstawie ww. przykładów opisz faunę Polski.

Sklep Nadwyraz.com

ww. czy w/w? Przykład z prasy

Mając sponsora, dobre chęci i miłość do psów, można by takie schronisko wybudować przed zimą tego roku.

Natomiast równocześnie odpowiednie uchwały gmin powiatu tatrzańskiego powinny nałożyć na właścicieli psów obowiązek, aby wszystkie psy posiadały obrożę, na której powinno się znaleźć potwierdzone oznakowanie, na podstawie którego można ustalić właściciela psa. Otrzymanie ww. oznakowania byłoby uzależnione od zapłacenia podatku od psa.

Wacław Martyniak, Psi los, „Tygodnik Podhalański” nr 8

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.