fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Wymowa obcych nazw zespołów

Słuchamy piosenki, która przywołuje nam na myśl przyjemne chwile z dzieciństwa. Chcemy powiedzieć o niej znajomemu, ale boimy się pytania, kto ją wykonuje. Też tak mieliście? Przeczytajcie nasz artykuł i zobaczcie, czy znajduje się tu nazwa zespołu, nad której wymową wciąż się zastanawiacie!

Wymowa obcych nazw zespołów - Polszczyzna.pl

 • Maroon 5

Tak, to jeden z najpopularniejszych zespołów w naszym kraju. Dlaczego się tu znalazł? Przez wielu nazwa zespołu Adama Levine’a jest spolszczana i wymawiana jako [maron fajf], mimo że oryginalna nazwa zespołu twórców takich hitów, jak She Will Be Loved, Girls Like You, Maps czy Lucky Strike to [marun fajf].

 • Röyksopp

Ten norweski duet niejednego przyprawia o zawrót głowy. Czytać [ruksop], a może [ruyksop]? My proponujemy tak jak w oryginale, czyli [rojksop].

 • Deep Purple

Zespół ten kojarzymy z takimi utworami jak Smoke on the Water czy Perfect Strangers. Jeżeli jeszcze nie znacie tego zespołu, to koniecznie zapoznajcie się z jego twórczością. A teraz do rzeczy! Dlaczego ten zespół znalazł się na naszej liście? Ponieważ w wielu stacjach radiowych możemy usłyszeć: „Numer zespołu di purpl”. Natomiast wzorcowa wymowa to: [dip perpul], (czyli Głęboki Fiolet – Deep Purple), a nie po prostu Fiolet (The Purple).

 • Oasis

Nazwy tego zespołu zdecydowanie nie powinno się czytać tak, jak się pisze. Poprawna wymowa to: [ołejsys], a nie [oazis]. Przy okazji zachęcamy do przypomnienia sobie piosenek Live Forever i Don't Look Back in Anger.

 • R.E.M.

Losing My Religion i Everybody Hurts – kto z nas nigdy nie słyszał tych piosenek? A wykonuje je zespół [ar i em].

 • Aerosmith

To po prostu [erosmif], ewentualnie [erosmyf]. Największe przeboje zespołu? Jaded, Crazy, Dream On, I Don't Want to Miss a Thing i wiele innych, które na pewno znacie.

 • Acid Drinkers

Polska propozycja to popularne „kwasożłopy”. Wymowa nazwy tego zespołu, która upowszechniła się w Polsce, to [ejsid drinkers], mimo że wzorcowo po angielsku jest to [asyd drinkers]. Zespół z charyzmatycznym wokalistą o pseudonimie Titus odpowiedzialny jest między innymi za powstanie utworu Pizza Driver.

 • Lynyrd Skynyrd

Jak to wymówić: [linird skinird]? [lajnird skajnird]? A może [lajnajrd skajnard]? Otóż odpowiedź jest prosta – żadna z powyższych. Poprawną wymowę można usłyszeć podczas występów zespołu na żywo i jest ona następująca: [lenerd skinerd]. Właśnie tak! To twórcy Sweet Home Alabama oraz Simple Man i kolejny zespół, który powinniście poznać, jeżeli wciąż o nim nie słyszeliście.

 • INXS

Wariantów wymowy nazwy tej grupy jest mnóstwo, choć wzorcowo to [inekses]. Jeżeli zatem którejś nocy nie będziecie mogli zasnąć z powodu trudnej nazwy zespołu, który wykonuje: Need You Tonight i Be My Side – powróćcie myślami do naszego artykułu.

 • NOFX

Kolejny zespół, którego nazwa bywa problematyczna w wymowie. Piosenkę Stickin' in My Eye wykonuje zespół, którego nazwę proponujemy odczytywać jako [noł efeks].

 • Chaotica

Najdziwniejsza wymowa nazwy tego zespołu, jaką można znaleźć w internecie, jest następująca: [szaotisa]. Tymczasem sam zespół wymawia tę nazwę jako [kejotika]. Jednym z popularniejszych utworów zespołu jest Anarchy.

Księgarnia Polszczyzna.pl

 • Bring Me the Horizon

W tym przypadku problem sprawia słowo horizon. Całą nazwę można wymawiać jako [bring mi de hyrajzn]. Utwory, które możecie znać, to Sugar, Honey, Ice & Tea oraz Medicine.

 • Nickelback

Zespół znany głównie z takich piosenek, jak Hero, wykorzystanej w filmie Spider-Man, oraz How You Remind Me również ma nazwę odczytywaną na wiele sposobów. Poprawna wymowa to [nikelbak], ewentualnie [nykelbak].

Być może zainteresuje Cię również tekst: Jak wymawiać nazwy obcych marek? Czy robisz to poprawnie?

O których zespołach według Was zapomnieliśmy wspomnieć w naszym artykule? Czekamy na Wasze propozycje! Z tego miejsca również pragniemy Was zachęcić do zapoznania się z utworami zespołów, które zostały wymienione w tekście. Pamiętajcie też, że nie zawsze za pomocą liter da się przekazać, jaka jest wymowa obcych nazw zespołów. Artykuł może Was jedynie naprowadzić na dobrą ścieżkę.

?

Napisane przez

Miłośniczka Polskiego Języka Migowego, czeskiej kultury i zespołu Bon Jovi. Interesuje się sztuką, dziedzictwem kulturowym i organizacją wydarzeń kulturalnych. Relaksuje się, pisząc teksty, czytając poezję i pijąc kawę.

X