Wyjaśniamy zawiłości języka polskiego.

Wymyślić czy wymyśleć – oto jest pytanie!

Dziś zajmiemy się czasownikiem, który nazywa czynność efektywnego myślenia. Chodzi oczywiście o wymyślić. Nie o wymyśleć, jak twierdzą niektórzy.

Jeśli znajdą się śmiałkowie, którzy nie planują przeczytać poniższego tekstu, ponieważ wg ich wiedzy forma wymyśleć uchodzi za poprawną, niech wykonają jedno ćwiczenie przed ostateczną decyzją. 🙂 Spróbujcie odmienić tego potworka wymyśleć w 1. os. l. poj. czasu przeszłego.

Myśliciel (fr. Le Penseur) – rzeźba w brązie/marmurze wykonana w 1902 przez Auguste’a Rodina. Wikipedia, wolna encyklopedia.

I jak? 

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Wymyślełem?

Wymyślełam?

Przejdźmy zatem do meritum sprawy.

Od razu informujemy, że nie wskażemy konkretnego winowajcy. Niepoprawnej formy wymyśleć zamiast wymyślić używa znaczne grono Polaków (zajrzyj do artykułu: 10 najczęstszych błędów językowych w internecie). Przyczyną jest dostrzeganie analogii z czasownikiem myśleć. Skoro myśleć, to i wymyśleć. Otóż nie. Jest to błąd. Mamy przecież czasowniki takie jak: obmyślić, umyślić, zmyślić, namyślić się, zamyślić się, domyślić się, ale: przemyśleć i pomyśleć. A tak na marginesie – wymyślić jest to forma dokonana czasownika wymyślać.

Torba „MÓW DO MNIE BRZYDKO”. Zajrzyj TUTAJ

Skąd ten cały ambaras? Dawniej istniał czasownik myślić, który w polszczyźnie utrzymywał się do XVIII wieku. Z kolei myśleć było formą gwarową, ale rozpowszechnioną do tego stopnia, że wreszcie przeniknęła do języka ogólnego (jest to przykład na to, że czasem uzus decyduje o przyjęciu się innej formy). Skoro mówiło się widzę, widzisz oraz myślę, myślisz, to bezokolicznikowa forma czasownika powinna brzmieć myśleć, a nie myślić.

Wolter stwierdził kiedyś na przykład:
Gdyby Boga nie było, należałoby Go wymyślić”.

  Koszulki ze słowami, które czarują niebanalną wymową! Sprawdź tutaj 

PS Zapamiętajcie, że „wy myśleć” powiedziałby jedynie Kali z „W pustyni i w puszczy”. 😉

Wymyślić, bo wymyślił. Myśleć, bo myślał.

Napisane przez
  • Krzysztof Konopelski

    i myśliwy, a nie myślewy – pozdrowionko :>)=

  • Paulina Pięta

    tekst ciekawy, ale próba z ćwiczeniem na odmianę bez sensu, bo od myśleć też jest myślałam, myślałem, a nie myślełam