Z rzędu czy pod rząd? Koniec dylematu!
Konia z rzędem temu, kto na co dzień używa poprawnej formy. Nie dlatego, że to skomplikowane. Powód powtarzalności tego błędu wynika z tego, że jest on często spotykany w codziennych rozmowach i w mediach. Jak zatem jest poprawnie?
Z rzędu czy pod rząd?
To wyrażenie przyimkowe sprawia problem wielu Polakom i chociaż wydaje się to nieprawdopodobne, jest jednym z najczęściej popełnianych błędów w naszym języku. Samo w sobie może być stosowane zamiennie ze słowami: kolejny, następny, jeden po drugim itd. Jego poprawna wersja to oczywiście z rzędu. Zatem powiemy: drugi miesiąc z rzędu, trzeci maraton z rzędu itd.
Z rzędu czy pod rząd? Rusycyzmy są wśród nas!
Ano są! I jednym z nich jest właśnie wyrażenie pod rząd, które jest kalką z języka rosyjskiego. Wyrażenie to jest jednak akceptowane przez językoznawców w mowie potocznej. Na szczęście na razie pobłażliwość z ich strony nie dotyczy jeszcze wykorzystania pod rząd w oficjalnych komunikatach. My jednak prosimy o zachowanie poprawnej formy, czyli z rzędu, zarówno w mowie, jak i w piśmie.
Przykładowe zdania
Z nieprawidłową wersją tego wyrażenia spotykamy się praktycznie na co dzień. W celu utrwalenia tej poprawnej przygotowaliśmy trzy przykłady:
-
Nie było go w pracy już trzy dni pod rząd. Nie było go w pracy już trzy dni z rzędu. -
Czasami popełniam ten sam błąd dwa razy pod rząd. Czasami popełniam ten sam błąd dwa razy z rzędu. -
Ona zaśpiewała kilka piosenek pod rząd. Ona zaśpiewała kilka piosenek z rzędu.
Z rzędu czy pod rząd? Komu z naszych czytelników mylą się te wyrażenia? Przyznajcie się koniecznie w komentarzach!