fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Z Szwajcarii czy ze Szwajcarii – który przyimek wybrać?

Poprawna odpowiedź to ze Szwajcarii. Dlaczego? O tym w dalszej części porady. Zapraszamy!

Z Szwajcarii czy ze Szwajcarii – który przyimek wybrać? - Polszczyzna.pl

Kiedy z, a kiedy ze

Zacznijmy od tego, że nasze kłopotliwe słowo to przyimek, a więc nieodmienny wyraz, który pozwala nam wyrażać relacje między jakimiś obiektami lub zdarzeniami. Z oraz ze oznaczają to samo, ale są używane w różnych przypadkach. Słownik poprawnej polszczyzny pod redakcją profesora Andrzeja Markowskiego w haśle ze wskazuje na reguły używania tego przyimka:

  • gdy dany wyraz rozpoczyna się od spółgłoski s, z, ś, ź, ż, rz, sz, a po niej występuje kolejna dowolna spółgłoska, np. ze skóry, ze złota, ze świecami, ze źrebakami, ze żniwami, ze Rzgowa i właśnie ze Szwajcarii;
  • gdy dany wyraz rozpoczyna się od kilku spółgłosek, np. ze względu (na coś), ze chrztu, ze wstydu, ze wzruszeniem.

A co z resztą?

Przyimka ze użyjemy również przed formami zaimka ja, np. ze mną, ze mnie, oraz przy kilku wyjątkach, które po prostu trzeba zapamiętać, np. ze Lwowa, ze wszech miar, ze łzami w oczach, fora ze dwora.

Po co nam rozróżnienie na z oraz ze?

To prostsze, niż może się wydawać. Dzięki tej zasadzie dużo łatwiej wymawiać nam tego typu wyrażenia przyimkowe, ponieważ samogłoska e rozbija grupy spółgłoskowe i ułatwia artykulację. Spróbujcie powiedzieć na głos z strony, z Szczecina lub z źrebakami!

?

Napisane przez

Absolwentka specjalizacji redaktorskiej na Wydziale Polonistyki. Studia wybrała dla literatury, skończyła – ze względu na językoznawstwo.