fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Z wyjątkiem czy za wyjątkiem? Która forma jest poprawna?

Tylko jedna litera, a jednak robi różnicę. Z wyjątkiem czy za wyjątkiem? Która z tych form jest prawidłowa? Pierwsza czy druga? A może obie są równie poprawne i wątpliwości są bezzasadne? Tego dowiecie się z treści poniższego poradnika językowego.

Z wyjątkiem czy za wyjątkiem? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest wyłącznie forma z wyjątkiem.

Z wyjątkiem czy za wyjątkiem? Jak to zapisać? Poprawna forma

Na początku trzeba powiedzieć, że tylko jedna z tych form jest prawidłowa.

Poprawna forma to z wyjątkiem.

Wyrażenia z wyjątkiem używamy wtedy, gdy mamy zamiar podkreślić, że istnieje jakiś wyjątek od założonej reguły. Dosłownie z wyjątkiem oznacza to samo co oprócz, z wyłączeniem czegoś/kogoś.

Wariant wyrażenia za wyjątkiem jest błędny.

Z wyjątkiem czy za wyjątkiem? Przykłady zdań

  • Cała klasa z wyjątkiem Marzeny cieszyła się z odwołanego sprawdzianu z matematyki.
  • Wszystkie koleżanki mogły iść na imprezę z wyjątkiem Zosi, ponieważ matka jej nie pozwoliła.

Z wyjątkiem czy za wyjątkiem? Przykłady z literatury

Z dobrą więc otuchą wyruszyli w dalszą drogę. Za ową ludną wsią spotkali już tylko jedną osadę, bardzo lichą i zawieszoną jak gniazdo na skraju urwiska. Potem zaczęło się podgórze, poprzecinane z rzadka głębokimi rozpadlinami. Na wschodzie wznosił się mroczny łańcuch szczytów, który z dala wydawał się prawie zupełnie czarny. Była to nieznana kraina, do której właśnie szli, nie wiedząc, co ich tam może spotkać, zanim dojdą do dzierżaw Fumby. Na halach, które przechodzili nie brakło drzew, ale z wyjątkiem sterczących samotnie smokowców i akacyj stały one kępami, tworząc jakby małe gaje. Podróżnicy zatrzymywali się wśród tych kęp dla posiłku i wywczasu oraz dla obfitego cienia.

Henryk Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy

Zaledwie ustały deszcze, wybrałem się do mego letniska. Zastałem wszystko jak było, z wyjątkiem kołków płotu, które puściły korzenie i obrosły gęsto gałęźmi. Ucieszyło mnie to bardzo, poprzycinałem zaraz płot, który stał się żywopłotem, i ze zdumieniem zauważyłem potem, jak gęsto rozrosły się drzewka w ciągu następnych trzech lat. Płot otaczał przestrzeń około 25 metrów średnicy, a mimo to korony nakryły wszystko, tak że w czasie upałów panował tu miły chłód.

Daniel Defoe, Robinson Crusoe

Jeśli zmagasz się z poprawną ortografią w języku polskim, zwłaszcza kiedy napotykasz na trudności typu w ogóle czy na pewno bądź zastanawiasz się, czy się pisze na razie czy narazie, nie martw się. Nasze artykuły zostały opracowane, aby dostarczyć Ci jasnych wyjaśnień i wsparcia w tych kwestiach. Ponadto, jeśli chcesz szybko i efektywnie pozbyć się błędów, nasze narzędzie online do sprawdzania tekstu okaże się nieocenione. Umożliwi Ci łatwe opanowanie nie tylko gramatyki, ale także ortografii i interpunkcji, usuwając przeszkody w dążeniu do doskonałości w języku polskim! Teraz sprawdzanie pisowni jest na wyciągnięcie Twojej ręki!

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.