fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Nieważne czy nie ważne? Ważne, aby wiedzieć, jak to zapisać!

Pytanie o pisownię partykuły nie oraz przymiotnika ważne wcale nie owocuje jednoznaczną odpowiedzią. Jak bowiem w przypadku wielu innych gramatycznych rozterek, także tutaj funkcjonuje zarówno zasada, jak i odstępstwo od niej.

Nie ważne czy nieważne? Ważne, aby wiedzieć, jak to zapisać! - Polszczyzna.pl

Nieważne czy nie ważne – razem czy osobno?

Za czasów szkolnych dowiedzieliśmy się, że partykułę nie z przymiotnikami w stopniu równym piszemy łącznie. Gwoli przypomnienia, stopień równy przymiotnika oznacza neutralne nasilenie danej cechy. W zestawieniu: ważne, ważniejsze, najważniejsze przymiotnikiem w stopniu równym jest więc przymiotnik ważne.

A więc według tej zasady powinniśmy pisać nieważne. Jest to reguła, która zwykle się sprawdza i posługując się nią, nie popełnimy błędu. Jednak warto zwrócić uwagę na pewien wyjątek.

Nie ważne – czy można osobno?

Jeśli nie ważne używamy w celu wyraźnego zaprzeczenia poprzedzonego spójnikiem ale albo synonimicznymi choć, lecz itp., partykułę negacji z przymiotnikiem piszemy oddzielnie. Podane spójniki można także zastąpić innymi, o odmiennym zabarwieniu znaczeniowym, jednak w kontekście zdania także pełniącymi funkcję negacji. Przykładami zdań, w których piszemy nie z przymiotnikiem ważne oddzielnie, mogą być zdania takie jak: Nie ważny, bo zapomniany Nie ważne, ale najważniejsze Nie ważne, lecz ciekawe.

Sklep Nadwyraz.com

Nieważne i nie ważne jest istotne!

Sami widzicie, że pisownia nie z przymiotnikami charakteryzuje się jasno określoną regułą. Jednak o wspomnianym przez nas wyżej wyjątku warto pamiętać. Jest istotny z perspektywy znaczeniowej, a pamiętanie o nim uczyni Waszą wypowiedź pisemną bardziej klarowną!

Nieważne czy nie ważne? Kilka przykładów w zdaniach

Nieważne, jaki dziś dzień. Ważne, że mam wolne.

Jak tak dalej pójdzie, to niedługo wszystko, co robimy, stanie się nieważne

I nieważne, że się przewracasz, ważne, że się podnosisz i idziesz dalej.

Napisane przez

Autorka projektu społecznego „Ukraina – domy bez kobiet”, dziennikarka, autorka wywiadów i artykułów. Pisze wiersze, choć na razie do szuflady. Jest miłośniczką reportaży. Interesuje się Bliskim Wschodem i tematami społecznymi z naciskiem na ruchy feministyczne oraz pokłosie migracji zarobkowych i nie tylko.