fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Żadne czy rzadne? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

Wybór między „ż” a „rz” to jeden z ortograficznych problemów dotyczących poprawnego zapisu słów. Jak poprawnie zapisać zaimek, który wyraża brak kogoś lub czegoś? Odpowiedź w poniższym tekście.

Żadne czy rzadne? Jak to zapisać?

Poprawna jest tylko forma: żadne.

Żadne czy rzadne? Jak to zapisać? Poprawna forma

Słowo żadne zalicza się do zaimków. Pisane jest przez "ż" niewymienne.

Nie istnieje konkretna reguła, która mogłaby tę pisownię uzasadniać, więc trzeba ją po prostu zapamiętać. To jedyna metoda.

Słowo żadne jest zaimkiem odmienionym w trzeciej osobie liczby pojedynczej. Pozostałe warianty w tej osobie to żaden, żadna.

W języku polskim żadne występuje w zdaniach przeczących, w których wyraża brak kogoś lub czegoś. Pełni w nich funkcję przydawki.

Żadne to także zaimek w zdaniach przeczących, mówiący o tym, że ktoś nie zgadza się na kwalifikowanie jakiejś osoby lub rzeczy w określony sposób.

Żadne czy rzadne? Przykłady zdań

  • Sprawdzian wypadł bardzo dobrze, żadne dziecko nie dostało złej oceny.
  • Żadne żaglówki nie wypłynęły z portu, z powodu zbliżającego się sztormu.

Księgarnia Polszczyzna.pl

Żadne czy rzadne?Przykład z literatury

Poza tym jest na świecie taki rodzaj smutku, którego nie można wyrazić łzami. Nie można go nikomu wytłumaczyć. Nie mogąc przybrać żadnego kształtu, osiada cicho na dnie serca jak śnieg podczas bezwietrznej nocy. […]Naprawdę głębokiego smutku nie da się wyrazić nawet łzami.

Haruki Murakami, Koniec Świata i Hard-boiled Wonderland

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X