fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Zabawne literówki, czyli zestawienie pomyłek, które malują rumieńce na twarzy

Piszesz służbowy e-mail, jesteś skupiony. Klikasz „wyślij” i wtedy to pojawia się ona… literówka. Oczywiście można powiedzieć, że taka sytuacja zdarza się każdemu, ale czasami jedna przestawiona litera lub jej brak może być pierwszym krokiem do katastrofy. My wybraliśmy 10 zabawnych literówek, które może zrobić każdy.

Zabawne literówki, czyli zestawienie pomyłek, które malują rumieńce na twarzy - Polszczyzna.pl

1 Literówka plotkarska

Tak, tak! Ten błąd można czasami spotkać w gazetach plotkarskich. Wygląda niewinnie, ale potrafi wprawić w zakłopotanie niejednego z nas. Wyobraźmy sobie sytuację, gdy chcemy przekazać koleżance informację na temat relacji dwóch osób, które bardzo się kochają i nie szczędzą sobie ciepłych słów i czułych gestów. Wysyłamy wiadomość i czytamy: „Dziś widziałam, jak żule (czule) się obejmują. Chyba naprawdę bardzo się kochają!”. Jedna litera, a jak bardzo zmienia sens zdania!

2 Klasycznie

Ta literówka to po prostu brak dbałości o język polski. O co chodzi? Oczywiście o błąd znany z wielu memów w internecie – łaska i laska. Nie można skwitować tego inaczej niż klasycznie: jest różnica między robieniem łaski a laski.

3 Świąteczne faux pas

„Życzymy wesołych świąt spędzonych w rodzinnym grobie” – to również przykład memicznej literówki. Niestety słownik T9 nie jest łaskawy dla nikogo i za jego przyczyną powstają słowa zupełnie odmienne od tych, które mamy na myśli. Przy okazji właśnie w ten sposób powstaje dobry materiał na czarny humor. Wystarczy po prostu dodać błyskotliwe wytłumaczenie.

4 Pewność siebie to nie zawsze klucz do sukcesu

Kłótnia przez Messenger lub SMS. Nagle padają słowa: „Ty nie masz racji!”. Buntujesz się, bo przecież to nie jest prawda. Pełen złości odpowiadasz: „Ja się nigdy nie myję!”. Po chwili widzisz śmiejącą się do łez emotikonę jako odpowiedź na treść Twojej wiadomości. Dostrzegasz literówkę, a Twoje policzki nabierają rumieńców. Zawsze wówczas w naszej głowie pojawia się jedno pytanie: na co była ta kłótnia?

Sklep Nadwyraz.com

5 Przypominajka

Nie, w tym przypadku nie chodzi o kulę, którą dostał Longbottom w „Harrym Potterze”, ale o wiadomość od osoby, która się o nas troszczy. Co prawda falę upałów mamy już za sobą, ale na pewno każdy z nas dostał minimum jedną wiadomość o tym, że należy się nawadniać. Tylko co w sytuacji, gdy ktoś zrobił literówkę i zamiast o piciu wody przypomina Ci o piciu wódy?

6 Zatracony romantyzm

Miłość to cierpienie! Tak przynajmniej twierdzą poeci. Na pewno mogą się z nimi zgodzić wszyscy, którym przytrafiła się właśnie ta literówka. Jeden z naszych czytelników napisał kiedyś, że chcąc załagodzić konflikt, odpisał swojej żonie, że nie czuje się najlepiej w związku z zaistniałą kłótnią. Problem polegał jednak na tym, że jego telefon dużo lepiej wiedział, jak ująć to w słowa. W ten oto sposób treść wiadomości wyglądała następująco: „Przez tę kłótnię, moje życie traci seks”. Hmm… Ciekawe, jaka była odpowiedź ze strony żony!

7 Szczerość to podstawa

Zostaliście kiedyś zapytani o to, co robiliście danego dnia? Na pewno tak! Przeszukując internet, trafiliśmy na wypowiedź mężczyzny, który na to pytanie odpowiedział: „Wieczorem byłem na Polkach z kumplami. W końcu mogłem sobie odpocząć”. Jak się zapewne spodziewacie, od razu zostały wysłane wyjaśnienia! Prawdopodobnie historia skończyła się dobrze i dziewczyna do dziś żartuje z chłopaka, który pisał po prostu o… rolkach. Jednak my prosimy o uwagę i dokładne sprawdzanie wysyłanych wiadomości tekstowych.

Sklep Nadwyraz.com

8 Bezpruderyjna odpowiedź

Ta literówka przytrafiła się chłopakowi, który wymieniając SMS-y ze swoim ojcem, napisał: „Moja dziewczyna bardzo o mnie dba! Dziś na obiad dostałem od niej klapsa”! Oczywiście drugi SMS był wytłumaczeniem pierwszej literówki, ale odpowiedź zdążyła już paść: „Synu, rób co chcesz! Jesteś dorosły i nie musisz mi opowiadać, co i kiedy robisz ze swoją dziewczyną!”. Niby niewinna literówka, a kompletnie zmieniła sens wiadomości.

9 Coś tu śmierdzi

Zdjęcia z tą literówką również można zobaczyć w najgłębszych zakątkach internetu. Mieści się na znakach, oznaczeniach i w sklepach na zwykłych kartkach. Mowa tu o zapomnianej literze ł. Tak! Zdarza się przeczytać „aleja gówna”. Co tu śmierdzi? Na pewno uwaga osób, które takie komunikaty piszą i ich nie sprawdzają.

10 Literówka rozpaczy

Na koniec podwójna literówka, którą została zasłyszana podczas wieczornych podróży tramwajem. Dziewczyna, która tego dokonała, próbowała wytłumaczyć, że wszystkiemu winien jest słownik w telefonie, oczywiście śmiejąc się przy tym do łez. Opowieść dotyczyła jej ulubionego kubka, który dostała od przyjaciółki na urodziny. Jak wyglądała treść SMS-a? „Od kiedy go zabiłam, nie lubię już pić herbaty! To był mój ulubiony dupek!”.

To wszystkie literówki, które przygotowaliśmy dla Was w tym artykule. Na pewno część z nich jest Wam znana, głównie przez to, że większość osób nie dba o piękno języka polskiego. Do napisania tekstu zainspirowało nas życie, bo każdego dnia możemy usłyszeć lub przeczytać o literówkach różnych osób bądź dostrzec je w prasie.

Być może zainteresuje Cię również tekst: Wulgaryzmy staropolskie, czyli od jak dawna lubujemy się w przeklinaniu

A jaką najzabawniejszą literówkę Wam udało się zrobić?

?

Napisane przez

Miłośniczka Polskiego Języka Migowego, czeskiej kultury i zespołu Bon Jovi. Interesuje się sztuką, dziedzictwem kulturowym i organizacją wydarzeń kulturalnych. Relaksuje się, pisząc teksty, czytając poezję i pijąc kawę.