fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Wokół czy w okół? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

Tytułowy przyimek jest przykładem na to, że pisownia łączna i rozdzielna nie zawsze jest tak oczywista. Choć dość często występuje w mowie codziennej, jego poprawna forma zapisu nastręcza pewnych trudności. Która z podanych form jest właściwa? Wokół czy w okół? Odpowiedź znajdziecie oczywiście w poniższym tekście poradnikowym.

Wokół czy w okół? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma wokół.

Wokół czy w okół? Poprawna forma

Prawidłową formą zapisu jest wyłącznie wokół, a zatem stosujemy wariant z pisownią łączną. Dlaczego zapis rozdzielny jest błędny? Przyimek wokół jest jednym słowem. Aby poradzić sobie z zapamiętaniem poprawnej formy trzeba się nauczyć.

Wokół - znaczenie przyimka

Znamy już odpowiedź na pytanie dotyczące poprawnego zapisu. Teraz przyszedł czas na utrwalenie sobie wiadomości na temat znaczenia przyimka wokół.

Przyimek wokół oznajmia nam, że to, o czym jest mowa w zdaniu, ma miejsce ze wszystkich stron czegoś lub kogoś znajdującego się w środku.

Wokół określa również centralne miejsce lub środowisko, w którym są dokonywane jakieś działania mające związek z tym miejscem, osobą itd.

Przyimek wokół pozwala nam również określić główny temat tego, o czym mowa w zdaniu.

Sklep Nadwyraz.com

Wokół czy w okół? Przykłady zdań

  • Dziewczyny biegały wokół jeziora.
  • Moja siostra jest bardzo sympatyczna, więc ma wokół siebie bardzo wiele przyjaciółek.
  • Mało kto lubi, gdy rozmowy toczą się wokół nieprzyjemnych, trudnych tematów.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.