Zażądać czy zarządać? Która forma jest poprawna?
To czego chcemy możemy wyrażać na różne sposoby, w zależności od sytuacji. Gdy mówimy o tym w sposób łagodny, określamy to prośbą. W innych okolicznościach, na przykład w obliczu rozpaczy nazywamy to błaganiem. Natomiast gdy wymagamy czegoś od kogoś w sposób kategoryczny, to powinniśmy zażądać czy zarządać? Odpowiedź poniżej.
Zażądać czy zarządać? Jak to zapisać? Poprawna forma
Pomyłki dotyczące właściwej pisowni rz i ż należą do jednych z najczęściej popełnianych błędów ortograficznych. W wymowie brzmią identycznie, więc dla niektórych jest to problematyczne. Wybór między nimi, to jedna z ortograficznych wątpliwości dotyczących poprawnego zapisu słów. Jak prawidłowo zapisać to słowo, żeby nie popełnić błędu ortograficznego?
Wybór między ż a rz to jeden z ortograficznych problemów dotyczących poprawnego zapisu słów. Zażądać czy zarządać? Który zapis jest prawidłowy?
Jedyną poprawną formą zapisu czasownika zażądać jest oczywiście zapis, w którym występuje ż.
Aby poradzić sobie z zapamiętaniem poprawnej formy pisowni słowa zażądać należy się jej nauczyć. Nie uzasadnia jej bowiem żadna z obowiązujących reguł, które regulują kwestie dotyczące ortografii języka polskiego. Zapis ten jest bowiem uwarunkowany historycznie, a to oznacza, że powstał w wyniku rozwoju naszego języka ojczystego.
Czasownik zażądać oznacza domagać się czegoś w sposób zdecydowany, używając przy tym ostrych i stanowczych sformułowań. Wywodzi się od prasłowiańskiego *žędati 'pragnąć czegoś, łaknąć, prosić'. Jak nietrudno zauważyć ani zapis, ani znaczenie tego wyrazu nie uległy żadnej zmianie.
Zażądać czy zarządać? Przykłady zdań
- Nadawca ważnej przesyłki może zażądać od adresata potwierdzenia jej odbioru.
- Policjant podczas kontroli ma obowiązek zażądać od kierowcy okazania dokumentów. Ma również prawo sprawdzić stan jego trzeźwości.