Ze mną czy zemną? Jak poprawnie to zapisać?
Pisownia łączna i rozdzielna nie należy do najłatwiejszych, dlatego wyrażenia, której podlegają jej zasadom, budzą niemałe wątpliwości co do tego, czy zostały zapisane bezbłędnie. Która forma jest poprawna w omawianym tutaj przykładzie? Ze mną czy zemną? Odpowiedź w poniższym poradniku.
Ze mną czy zemną? Poprawna forma
Wyrażenie ze mną, aby było napisane poprawnie, powinniśmy zapisać rozdzielnie.
Wynika to z tego, że ze mną należy do grupy tak zwanych wyrażeń przyimkowych. Omawiane tu ze mną, składa się z przyimka ze i zaimka mną. W połączeniach tego typu, stosujemy zapis rozdzielny, analogicznie jak na przykład w wyrażeniach: beze mnie, z kolei, na przykład.
Ze mną czy zemną? Teraz wiesz jak jest poprawnie!
Wyrażenie ze mną oznacza, że ktoś lub coś znajduje przy mnie albo w pobliżu mnie. Może odnosić się do towarzyszenia w różnych czynnościach.
Ze mną czy zemną? Przykłady zdań
- Twoja znajoma nigdy ze mną nie rozmawiała.
- Czy wiesz może dlaczego ona nie chce spotkać się ze mną?
- Dlaczego nie jesteś ze mną szczera?
- Moja siostra była dzisiaj razem ze mną na zakupach.
Ze mną czy zemną? Przykłady z literatury
Może się pan ze mną nie zgodzić, ale, według mnie, jeszcze tylko na pocztówkach świat jest taki, jaki by się chciało, żeby był. Dlatego wysyłamy je sobie.
Wiesław Myśliwski, Traktat o łuskaniu fasoli
— Pani chciała się ze mną widzieć?… — powiedziała to tonem, poza którym czuć było frazes:
„Kto chce widzieć się ze mną, mógłby przyjść do mnie”.
Pani Latter posadziła nauczycielkę na kanapie, sama usiadła na fotelu i ściskając pannę Howard za długie ręce rzekła serdecznym tonem:
— Chciałam z panią porozmawiać, panno Klaro. Przede wszystkim jednak proszę, ażeby pani nie posądzała mnie o zamiar obrażania jej…
Bolesław Prus, Emancypantki