Okarze czy okaże? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?
Mylenie w pisowni „rz” i „ż” należy do jednych z najczęściej popełnianych błędów ortograficznych. W wymowie brzmią identycznie, więc dla niektórych jest to kłopotliwe. Okarze czy okaże? Jak prawidłowo zapisać jego odmienioną formę, żeby nie popełnić błędu ortograficznego? Która z nich jest poprawna? O tym możecie przeczytać w poniższym tekście.
Okarze czy okaże? Poprawna forma
Jedyną poprawną formą zapisu tego wyrażenia jest okaże. Wyjaśnia to obowiązująca w języku polskim reguła, zgodnie z którą zapis ż stosujemy wtedy, gdy w wyrazie pokrewnym lub w innej formie tego samego słowa wymienia się ono na z. tutaj następuje wymiana okazać – okaże W związku z tym poprawną formą pisowni czasownika okaże jest wyłącznie zapis przez ż.
Okaże jest czasownikiem dokonanym, który pochodzi od bezokolicznika okazać. Okaże to także czasownik, który został odmieniony w trzeciej osobie liczby pojedynczej i w czasie przyszłym.
Słowo okaże ma w języku polskim bardzo dużo znaczeń. Może występować w następujących znaczeniach: pokaże, przedstawi, wyrazi (na przykład uczucie lub emocję), uzewnętrzni jakiś stan, wykaże, ale również: da czegoś dowód. Czasownik okaże często występuje w połączeniu z formą zaimka zwrotnego się tworząc wyrażenie okaże się.
Okarze czy okaże? Przykłady zdań
- Moja siostra zawsze okaże mi swoje wsparcie. W każdej sytuacji mogę na nią liczyć.
- Może kiedyś ta dziewczyna okaże mi swoje zainteresowanie.
- Po sprawdzeniu kartkówek okaże się kto dostał dobrą ocenę, a kto złą.
- Po meczu okaże się, która z tych drużyn wygra.