fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Okarze czy okaże? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

Mylenie w pisowni „rz” i „ż” należy do jednych z najczęściej popełnianych błędów ortograficznych. W wymowie brzmią identycznie, więc dla niektórych jest to kłopotliwe. Okarze czy okaże? Jak prawidłowo zapisać jego odmienioną formę, żeby nie popełnić błędu ortograficznego? Która z nich jest poprawna? O tym możecie przeczytać w poniższym tekście.

Okaże czy okarze - jak to zapisać? Jak się pisze? Poprawna forma. Słownik Polszczyzna.pl

Poprawna jest tylko forma okaże.

Okarze czy okaże? Poprawna forma

Jedyną poprawną formą zapisu tego wyrażenia jest okaże. Wyjaśnia to obowiązująca w języku polskim reguła, zgodnie z którą zapis ż stosujemy wtedy, gdy w wyrazie pokrewnym lub w innej formie tego samego słowa wymienia się ono na z. tutaj następuje wymiana okazać – okaże W związku z tym poprawną formą pisowni czasownika okaże jest wyłącznie zapis przez ż.

Okaże jest czasownikiem dokonanym, który pochodzi od bezokolicznika okazać. Okaże to także czasownik, który został odmieniony w trzeciej osobie liczby pojedynczej i w czasie przyszłym.

Słowo okaże ma w języku polskim bardzo dużo znaczeń. Może występować w następujących znaczeniach: pokaże, przedstawi, wyrazi (na przykład uczucie lub emocję), uzewnętrzni jakiś stan, wykaże, ale również: da czegoś dowód. Czasownik okaże często występuje w połączeniu z formą zaimka zwrotnego się tworząc wyrażenie okaże się.

Księgarnia Polszczyzna.pl

Okarze czy okaże? Przykłady zdań

  • Moja siostra zawsze okaże mi swoje wsparcie. W każdej sytuacji mogę na nią liczyć.
  • Może kiedyś ta dziewczyna okaże mi swoje zainteresowanie.
  • Po sprawdzeniu kartkówek okaże się kto dostał dobrą ocenę, a kto złą.
  • Po meczu okaże się, która z tych drużyn wygra.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.