Złożyć czy złorzyć? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?
Tytułowego czasownika używamy na co dzień, ale czy na pewno wiemy jak poprawnie go zapisać? Złożyć czy złorzyć? Która forma jest prawidłowa? Odpowiedź znajdziecie w poniższym poradniku językowym.
Złożyć czy złorzyć? Poprawna forma
Jak zawsze w takich przypadkach zachodzi pytanie, którą głoskę wybrać, by zapisany wyraz nie zawierał błędu ortograficznego, dwuznak rz, czy spółgłoska ż?
Poprawną formę stanowi wyłącznie wariant złożyć, a więc ten ze spółgłoską ż.
Tej pisowni nie da się jednak wytłumaczyć żadną regułą ortograficzną. Taki zapis po prostu utrwalił się w czasie ewolucji języka polskiego i tak pozostało do dziś.
Złożyć czy złorzyć? Poprawna forma już znana!
Czasownik złożyć ma różne znaczenia.
-
-
- Możemy na przykład złożyć kartkę na pół, a więc w tym kontekście, czasownik złożyć będzie oznaczał zgiąć, załamać coś, w wyniku czego, staje się to mniejszym.
- Czasownik złożyć oznacza także umieścić obok siebie dwie rzeczy lub jedną na drugiej w taki sposób, żeby się ze sobą zetknęły.
- Gdy chcemy złączyć jakieś elementy w określoną całość, to również możemy użyć czasownika złożyć, na przykład złożyć meble, model statku, samolotu, budowli.
- W medycynie natomiast, złożyć oznacza ustawić złamaną kość, tak aby mogła się prawidłowo zrosnąć.
- Nie zapominajmy także o jednym z ważniejszych znaczeń czasownika złożyć. Mowa tu oczywiście o przekazywaniu czegoś w formie ustnej, czyli złożyć życzenia lub propozycję.
- Poza tym złożyć oznacza jeszcze umieścić kogoś lub coś w jakimś miejscu, wręczyć coś komuś oraz zestawić czcionki przygotowując tekst do druku.
-
Złożyć czy złorzyć? Przykłady zdań
- Z okazji Świąt Bożego Narodzenia, chciałbym złożyć Ci najserdeczniejsze życzenia zdrowia, szczęścia, miłości oraz spełnienia marzeń.
- Postanowiła złożyć mu pewną propozycję, z której się bardzo ucieszył.
- Podczas mszy świętej powinno się złożyć ręce.
- Kupiłem stół do kuchni i regał do łazienki. Teraz muszę je jeszcze złożyć.
- Przed schowaniem ubrań do szafy, nie zapomnij ich starannie złożyć.
Złożyć czy złorzyć? Przykład z literatury
Chwila nadeszła. Chłopak wygiął się jak pałąk nad Chamisem i chwyciwszy za ucho pudła podniósł je i począł przenosić na swoją stronę. Serce i tętna biły mu ciężko, w oczach ciemniało, oddech stał się szybki, ale on ścisnął zęby i starał się opanować wzruszenie. Jednakże gdy rzemyki opasujące pudło zaskrzypiały z lekka, krople zimnego potu wystąpiły mu na czoło. Ta sekunda wydała mu się wiekiem. Lecz Chamis ani drgnął. Pudło opisało nad nim łuk i stanęło cicho obok puszki z nabojami.
Staś odetchnął. Połowa roboty była wykonana. Teraz należało wysunąć się bez szelestu z jaskini, ubiec kilkadziesiąt kroków, następnie schować się w załamach, otworzyć pudło, złożyć strzelbę, nabić ją i wsypać sobie kilkanaście ładunków do kieszeni. Karawana byłaby wówczas istotnie na jego łasce.
Henryk Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy