fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Zołza – kto to jest? Co to znaczy? Słownik, przykłady użycia

Kim jest zołza? Dlaczego zołzy mogły okazać się szkodliwe dla koni i dzieci? Spieszymy z odpowiedziami w poniższym artykule!

Zołza kto to jest? Kim jest? Co to znaczy? Wyjaśnienie, synonimy, przykłady. Słownik Polszczyzna.pl

Zołza – kto to jest? Co to oznacza? Wyjaśnienie

Zołza to negatywne określenie kobiety lub dziewczyny, która uchodzi za nieuprzejmą i kłótliwą. Zołza nierzadko działa przekornie, sprawiając przykrość bliskim.

Przykłady użycia

  • Pora zakończyć związek z tą zołzą, strasznie już się męczę.
  • Co za zołza! Wiedziała, że mi na tym zależy, a i tak to zignorowała!


Zołza – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, co to znaczy zołza, kto to jest, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.

  • Megiera,
  • babsztyl,
  • hetera,
  • jędza,
  • żmija,
  • raszpla,
  • klępa.

Zołza – wyrazy pokrewne

  • Zołzowaty – przymiotnik, np. zołzowaty uśmieszek,
  • zołzy – liczba mnoga.

Zołza – etymologia, czyli kilka słów o pochodzeniu wyrazu

Weterynarze starszego pokolenia potwierdzą, że kiedyś zołza (a w zasadzie zołzy, gdyż częściej posługiwano się liczbą mnogą) była zakaźną chorobą źrebiąt i młodych koni. Zołzy to również choroba dzieci przebywających w fatalnych warunkach higienicznych.
Obecnie wspomnianą chorobę nazywa się gruźlicą węzłów chłonnych. Już mało kto pamięta o pierwotnym znaczeniu słowa zołzy! Dziś zołza to kobieta nieuprzejma, analogia nasuwa się sama, choć jest podszyta sporą dawką ironii – choroba była bowiem tak dokuczliwa, jak dziś potrafi być przedstawicielka płci pięknej.

Zołza – kiedy nie jest szkodliwa?

W gwarze śląskiej słowo zołza oznacza sos! Wiele regionalnych menu oferuje nam mnóstwo zołzowych smakołyków, np.: zołza ze szampinioków (sos pieczarkowy), zołza tomatowa (sos pomidorowy). W przypadku gwarowego znaczenia słowa zołza możemy posłużyć się także inną pisownią: zółza.

Przykłady użycia wyrazu zołza w internecie

Bynajmniej, nie napisze Wam, że zołza to pasożyt, że to choroba, że to stan nieuleczalny. Napiszę Wam, że to sposób na życie, co więcej – bardzo wygodny. My matki polki – w większości – jesteśmy piękne! Nie uwłaczając innym narodowościom, patrząc na angielski serial, nawet rozchełstanym dresie, myślę sobie – nie jest ze mną jeszcze tak źle! Nie żebyśmy od razu były wszystkie jak cudowne zgrabne modelki z reklamy L’ancome. Jednak my polki mamy w sobie to coś. I niech spada na drzewo ten, co uważa inaczej!

asia, Czy wszystkie matki polki to zołzy? Tak! I dobrze nam z tym!, www. wkawiarence.pl, [dostęp: 04.08.22]

Anna to kobieta sukcesu i… niekwestionowana zołza. Jednym skinieniem kreuje gwiazdy, a drugim je unicestwia. Chce być silna i idealna w każdym obszarze, choć nie widzi, że jej życie jest dalekie od świata, który kreuje na ekranie.

Paweł Gzyl, Małgorzata Kożuchowska w popisowej roli w komediowym filmie „Zołza", opartym o autobiografię Ilony Łepkowskiej, „Gazeta Krakowska”, 2022

Zołza jako inspiracja

Pomijając czarne charaktery kobiece występujące w przeróżnych tekstach kultury, warto zauważyć, że osobowość zołzy zostaje poddawana analizom. Sherry Argov, autorka książki Dlaczego mężczyźni kochają zołzy?, zadając pytanie w taki, a nie inny sposób, sugeruje, że niekiedy mało seraficzny sposób bycia może przynosić kobietom sporo korzyści! Czy jednak tytuł oraz sam tekst nie jest tylko prowokacją? Powstało na ten temat wiele opinii, warto samemu stwierdzić, co mogła mieć na myśli autorka publikacji.

Co ciekawe, Zołza to także nowy tytuł polskiej komedii z udziałem Małgorzaty Kożuchowskiej (premiera 16 września 2022 roku). Film ma być ironiczną autobiografią Ilony Łepkowskiej, scenarzystki takich seriali jak M jak miłość czy Barwy szczęścia.

Napisane przez

Absolwentka informacji naukowej i bibliotekoznawstwa oraz filologii polskiej. Zakochana we Wrocławiu, literaturze i polszczyźnie. Na co dzień pracuje jako nauczycielka języka polskiego jako obcego i wychowawczyni świetlicy. W wolnych chwilach testuje miody, czyta książki i dzieli się swoją pasją do języka ojczystego.

X