fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Chocholi taniec – co to znaczy? Definicja pojęcia, przykłady użycia

Chochoł to słomiane okrycie ochraniające drzewa i krzewy przed chłodem. Jednak w tym wyrażeniu chodzi o postać z dramatu Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W utworze odgrywa bardzo istotną rolę. To właśnie on wypowiada najbardziej znane słowa dramatu: Miałeś, chamie, złoty róg, miałeś, chamie, czapkę z piór. Jakie jest znaczenie chocholego tańca? O tym możecie przeczytać w poniższym tekście.

Chocholi taniec czyli jaki co to jest co znaczy Chochoł Wesele przykłady wyjaśnienie znaczenie słownik Polszczyzna.pl

Chocholi taniec – czyli jaki? Co to znaczy? Wyjaśnienie

Chocholim tańcem nazywamy bezsensowne działanie, które wynika z niemocy. Innymi słowy są to próby podejmowania rozmaitych działań, będące wyrazem bezwolności.

W Weselu Wyspiańskiego chochoły nie bez powodu znajdowały się wokół chaty, która jest miejscem akcji dramatu. Przed nią bowiem rosły róże, które trzeba było chronić przed niską temperaturą. Chochoł z Wesela w pewnym momencie ożywa, stając się postacią fantastyczną.

Następnie para młoda zaprasza go na wesele. Przez nieporozumienie Chochoł zostaje jednak z niego wypędzony, co wzbudza w nim gniew. Na skutek tego mści się, rzucając na zgromadzonych gości zaklęcie. Powoduje to, że niektórzy z nich widzą zjawy, które uosabiają uczucia, marzenia, obawy i lęki poszczególnych gości.


Chocholi taniec

W ostatniej scenie Chochoł prowadzi korowód weselników. Jego muzyka jest monotonna, by uśpić i ubezwłasnowolnić uczestników wesela. Muzyka Chochoła wprowadza gości w stan hipnozy. Korowód posuwa się wkoło, nie zmierzając do żadnego celu. Taniec jest tylko powtarzaniem pustych gestów i figur, a weselnicy nie wiedzą, co robią, ponieważ stracili kontrolę nad swoim zachowaniem.

Chocholi taniec – interpretacje

Przyjmuje się dwie interpretacje chocholego tańca:

  • W znaczeniu negatywnym symbolizuje marazm i uśpienie narodu polskiego. Jest obrazem ukazującym porzucenie idei niepodległościowych przez Polaków, którzy nie widząc szansy i nadziei na wyzwolenie się spod władzy zaborców, pogrążyli się w bezsilności i bezradności, podobnej do tej, którą przedstawiają uczestnicy wesela.

  • W znaczeniu pozytywnym symbolizuje szansę na odrodzenie. Wszak chochoł przykrywał rośliny wyłącznie jesienią i zimą; wiosną i latem krzewy i drzewa nie potrzebowały już okrycia chochołem. Obrazuje to nadzieję odradzającą się w sercach Polaków. Pogrążony w poczuciu beznadziei i bezsensu naród odzyska wiarę, a porzucona idea niepodległości narodzi się na nowo.

Księgarnia Polszczyzna.pl

Przykłady użycia wyrażenia chocholi taniec

W ostatnich miesiącach, ba – nawet latach – społeczna służba zdrowia kojarzona jest najczęściej z niedoinwestowaniem, często z gigantycznymi długami szpitali, z punktami przeliczeniowymi w NFZ, strajkami lekarzy i pielęgniarek, z całym tym chocholim tańcem wokół niej, i polityką, politykami, nieskutecznymi w rozwiązywaniu.

Sławomir Dąblewski, Wrażenia kolejkowicza, „Gazeta ubezpieczeniowa”

To nieporozumienie
– Nieporozumienie wynika z tego, że przewodniczący nie chce realizować rozporządzenia zawartego w okólniku – powiedział nam Zenon Michalak. – Zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, by konflikt rozwiązać. Związek musi się do tego dostosować i przerwać ten chocholi taniec.
Tymczasem przewodniczący Siemieniako twierdzi, że władze spółki MPK celowo faworyzują inne związki zawodowe, by zrodzić między nimi konflikt.

Magdalena Sośnicka-Dzwonek, Kość niezgody, „Gazeta Wrocławska”

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.