fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

A kuku czy akuku? Która forma jest poprawna?

Ten zwrot wszyscy pamiętamy z naszego dzieciństwa. Jeżeli teraz sami jesteśmy rodzicami, być może czasami używamy go podczas zabaw z naszymi dziećmi. Ale chyba jednak nikt zbyt często nie zastanawia się jak poprawnie go zapisać. Jeżeli jesteście ciekawi która z form jest prawidłowa, odpowiedź znajdziecie poniżej.

A kuku czy akuku? Jak poprawnie to zapisać?

Poprawna jest tylko forma a kuku.

A kuku czy akuku? Jak to zapisać? Poprawna forma

A kuku czy akuku? Łącznie czy rozdzielnie? Który wariant jest prawidłowy? Tylko forma a kuku jest poprawna. Czyli, żeby nie popełnić błędu w pisowni tego wyrażenia powinniśmy samogłoskę a zapisać oddzielnie od wykrzyknienia kuku. Tak uznali językoznawcy.

Wyrażenie a kuku to nieco infantylne wykrzyknienie stosowane w przypadku nagłego pojawienia się kogoś.

Zwrot a kuku nie ma jasno ustalonej etymologii, więc nie do końca wiadomo skąd pochodzi i co było jego pierwowzorem. Wiadomo  jednak, że w języku polskim a kuku było obecne już wiele lat temu. Jego pierwsze użycie zostało odnotowane w 1887 roku. Miało to miejsce w napisanej przez Michała Bałuckiego noweli pt. „Głowa swoje a serce swoje”. Właśnie tam pojawiła się forma funkcjonująca współcześnie.

A kuku czy akuku? Przykłady zdań

  • Ich mała córka wyskoczyła zza fotela i zawołała a kuku!
  • Zapukała do drzwi i schowała się. Gdy jej otworzyłem wyjrzała zza drzwi mówiąc a kuku!

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.