fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Adaptator – kto to jest? Definicja, przykłady, słownik

Kim jest adaptator? Jakie są zajęcia adaptatora? Definicję tego słowa znajdziecie w poniższym tekście.

Adaptator - kto to jest? Definicja, wyjaśnienie, przykłady. Słownik Polszczyzna.pl

Adaptator – co to jest? Definicja słowa

1Adaptator to osoba, która przystosowuje coś do określonych celów, wprowadzając konieczne do tego zmiany. Kimś takim może być np. architekt, który przystosowuje jakiś budynek do funkcji mieszkalnych. Dokonuje tego, aby ludzie mogli w nim bezpiecznie mieszkać.

2Adaptator to także osoba, która przystosowuje dzieło literackie do przeniesienia go na scenę lub ekran. Zwykle jest to scenarzysta i reżyser filmu lub sztuki teatralnej. Mówi się wówczas, że takie osoby są autorami adaptacji (np. filmowej).


Adaptator – wyrazy pokrewne

  • Adaptacja,
  • adaptować.

Adaptator – kolokacje, czyli popularne połączenia z tym słowem

  • Architekt adaptator, adaptator projektów,
  • idealny, znakomity adaptator,
  • adaptator filmu, powieści, prozy, tekstu.

Przykłady użycia wyrazu adaptator

Poza tym zdarza się, że rzemieślnik, choć powodowany materialnymi bodźcami, ma najlepsze i szczere intencje, lecz dokonuje wadliwej adaptacji, ponieważ absolutnie nie rozumie i nie może rozumieć istoty artystycznej obrabianego tekstu. Dlatego też widzimy nieraz filmy rekreacyjne nakręcane dość ściśle według wybitnego utworu artystycznego, a mimo to zupełnie niepodobne, przeważnie złe i nieudolne, gdyż pozbawione tej życiodajnej witaminy, którą zawiera w sobie sztuka. Inaczej wygląda to w przypadku filmu artystycznego. Tu adaptator sięga po klasyczny tekst nie dlatego, że musi, że dostał zamówienie, lecz dlatego, że utwór ten jest mu jakoś bliski, że odnajduje w nim pierwiastki tego, co sam pragnąłby w oryginalnym utworze zapisać.

Tadeusz Konwicki, Wiatr i pył

Reżyser i adaptator prozy Dostojewskiego, Tadeusz Bradecki, stworzył spektakl lekki, barwny i dowcipny, a także bardzo oryginalny w formie.

Daniel Passent, Zaraźliwa choroba, „Polityka”

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.