fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Zczytać czy sczytać? Która forma jest poprawna?

Pisownia czasowników z przedrostkami z-, s-, ś- czasami nastręcza trudności. Do tej grupy należy słowo będące tematem niniejszego tekstu poradnikowego. Wątpliwości budzi to, który przedrostek jest poprawny w konkretnym przypadku. Która forma zapisu jest prawidłowa, zczytać czy sczytać? Poniżej znajdziecie wyjaśnienie.

Zczytać czy sczytać - poprawna forma. Wyjaśniamy. Słownik Polszczyzna.pl

Poprawną formą jest wyłącznie sczytać.

Zczytać czy sczytać? Jak to zapisać? Poprawna forma

Poprawną formę stanowi zapis sczytać.

Czasownik sczytać oznacza czytanie z jednoczesnym porównywaniem kopii z oryginałem lub  maszynopisu z rękopisem w celu dokonania poprawek w tekście, jeżeli zajdzie taka konieczność gdy znajdziemy w nim jakieś błędy. Obecnie określa się nim także przenoszenie, powielanie, kopiowanie, otwieranie czy obróbkę danych z dysków komputerowych lub przenośnych.

Zasady pisowni w języku polskim jasno wskazują, że jedynym poprawnym zapisem wyrazu sczytać jest pisownia przez „s”. Uzasadnia to reguła mówiąca, że w przypadku kiedy podstawowa forma wyrazu rozpoczyna się od spółgłoski bezdźwięcznej, czyli: c, ch, cz, f, k, p, to jako przedrostek będzie służyć głoska s, nie z (podobnie zapisujemy na przykład wyrazy scentralizować, schodzić, sczesywać, sformalizować, skosztować, sparafrazować).

Zczytać czy sczytać? Przykłady zdań

  • Czy mogłabyś sczytać mi dane z tego pendrive?
  • Informacje z kodów QR możemy sczytać dzięki odpowiednim aplikacjom.
  • Po przepisaniu tego tekstu, pani zadaniem będzie sczytać go i wysłać do wydawnictwa.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.