fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Alfa i omega – co to znaczy? Definicja, pochodzenie, przykłady

Czasem można spotkać się z tym, że jakąś osobę określa się mianem alfy i omegi. Co to oznacza? Co oznacza alfa i omega? Skąd się wzięło akurat takie wyrażenie? Tego dowiecie się z lektury niniejszego artykułu.

Alfa i omega - co to znaczy? Znaczenie, biblizmy, pochodzenie, słownik Polszczyzna.pl

Alfa i omega – pochodzenie wyrażenia

Omawiany związek frazeologiczny pochodzi rzecz jasna z Biblii. Alfa i omega to pierwsza i ostatnia litera alfabetu greckiego. W starożytności ten symbol odczytywano jako tajemniczą całość oraz obraz doskonałości. Znamy go również z Apokalipsy św. Jana. Oznacza Boga, który sam siebie określa tym mianem. Symbolizuje to, że Bóg jest początkiem i końcem wszystkiego. Jak czytamy w tej księdze:

Jam jest Alfa i Omega, mówi Pan Bóg, który jest, który był i który przychodzi, Wszechmogący.

Apokalipsa, rozdział 1,werset 8 (Ap 1, 8)

Alfa i omega – co to znaczy? Wyjaśnienie

Wiadomo już, skąd pochodzi określenie być alfą i omegą. A jakie jest jego znaczenie w języku codziennym? Tak nazywa się osobę o pokaźnym zasobie wiedzy, która w jakiejś dziedzinie jest wybitnym specjalistą, a co za tym idzie, również autorytetem.

Alfa i omega – kolokacje, czyli popularne połączenia z tym wyrażeniem

  • Być alfą i omegą,
  • stać się / wydawać się alfą i omegą,
  • ktoś jest alfą i omegą,
  • nikt nie jest alfą i omegą.

Sklep Nadwyraz.com

Przykłady użycia wyrażenia alfa i omega

Przykłady użycia w prasie

Wielka Sobota, której obrzędy zaczynają się późno wieczorem (kiedyś było to już w nocy), by można je było łączyć z wielkanocnym porankiem. Dominuje symbolika światła – symbolu Jezusa Chrystusa – a jej kulminacją jest zapalenie paschału, grubej paschalnej (wielkanocnej) świecy ozdobionej gronami w kształcie Krzyża, cyframi oznaczającymi bieżący rok i literami – alfa i omega. Wcześniej jeszcze, w Wielką Sobotę rano, w kościołach poświęca się pokarmy przeznaczone na świąteczny stół.

Jacek Łęski, Twoje imię (526), „Gazeta Radomszczańska”

W drugiej kolejce rundy wiosennej piłkarze Piotrcovii zmazali plamę po inauguracyjnej porażce 0 : 4 z Arką w Gdyni. Na własnym boisku pokonali wrocławski Śląsk 2 : 1. Duża w tym zasługa zmian w klubie. Na stanowisku trenera Franciszka Smudę zastąpił Krzysztof Wolak, a doradcą właściciela drużyny Antoniego Ptaka został „alfą i omegą” polskiej piłki nożnej Marek Łopiński. Tak odmieniony zespół Piotrcovii zaskoczył swych kibiców bardzo dobrą grą w pierwszej połowie spotkania. Przyniosło to efekty w postaci dwóch goli.

Powrót fachowców, „Express Ilustrowany”

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.