Arogancja – co to znaczy? Definicja, przykłady użycia, odmiana
Czy arogancja to zawsze coś złego? W poniższym artykule prezentujemy informacje m.in. na temat definicji i przykładów użycia wyrazu arogancja.

Arogancja na co dzień?
Pewnie niejeden z nas spotkał się z arogancją i większości z nas wydaje się, że znamy definicję tego wyrazu. Być może poczuliśmy na własnej skórze arogancję lub – czego po naszych czytelnikach się nie spodziewamy – byliśmy aroganccy wobec innych. Poznajmy dokładne znaczenie tego wyrazu, aby zawsze używać go poprawnie.
Co to jest arogancja? Definicja słowa
- Pewność siebie, zuchwałość i lekceważące zachowanie wobec innych wynikające z przekonania o własnej wyższości.
Przykłady z życia:
Pawła cechuje arogancja, dlatego przyjaźń z nim jest nie lada wyzwaniem.
Aroganckie zachowanie mojego brata spowodowało, że część rodziny zerwała z nami kontakt.
Wyrazy pokrewne
- Arogancki,
- arogancka,
- aroganckość,
- arogancko
- arogant,
- arogantka.
Przykłady użycia słowa arogancja w literaturze
Na to nakładała się tradycyjna już europocentryczna pyszałkowatość i arogancja w stosunku do kultur i społeczeństw nie-Białych.
Ryszard Kapuściński, Heban
Najbardziej jednak bolała mnie jego arogancja w stosunku do osób, na których mi zależało. Przyjechała z Wrocławia moja chrzestna, mocno już starsza pani. Zwracała się do niego z wielką przychylnością. Traktował ją jak powietrze.
Ewa Berberyusz, Moja teczka
Był serdeczny i współczujący, a jego małomówność, dotąd odbierana przez nią jako skrywana arogancja, wynikała wprost ze skromności.
Monika Piątkowska, Krakowska żałoba
Przykłady użycia słowa arogancja w prasie
Arogancja urzędników kasy chorych posuwa się nawet do decydowania o liczbie klinicznych łóżek, na których odbywają się, poza leczeniem, kształcenie studentów i badania naukowe.
Lidia Różycka, O medycynie i „medycynie kas chorych”. Jeszcze nie wszystko stracone, „Gazeta Wrocławska”, 2000
Agresywny materializm amerykańskiej globalnej gospodarki, arogancja amerykańskiej potęgi, niewrażliwość na potrzeby innych, lekceważenie odmiennych tożsamości – to wszystko wywołuje mój sprzeciw.
Jacek Żakowski, Demokracja prewencyjna, „Polityka”, 2003