fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Awersja – co to jest? Definicja, synonimy, przykłady użycia

Pojęcie awersja odnosi się do sfery naszych odczuć. Może dotyczyć najróżniejszych rzeczy oraz zjawisk. Czy awersja oznacza, że podchodzimy do czegoś pozytywnie czy wprost przeciwnie? Z jakiego języka pochodzi ten wyraz? Jak wyglądają jego synonimy? Wyjaśnienia znajdziecie poniżej.

Awersja co to jest przykłady synonim wyjaśnienie odmiana znaczenie słownik Polszczyzna.pl

Co to jest awersja? Znaczenie wyrazu

Awersja to określenie pochodzące od łacińskiego āversiō, co dosłownie oznacza ‘odwrócenie (się)’, ale może być też przetłumaczone jako ‘wstręt’. I takie właśnie jest znaczenie tego rzeczownika w języku polskim.

Awersją bowiem określa się bardzo silne uczucie niechęci do kogoś lub czegoś, które u każdego człowieka może dotyczyć czego innego. Pojęcie awersja obejmuje zazwyczaj niechęć do takich elementów rzeczywistości jak:

– konkretny typ osób (na przykład niechęć do osób z tatuażami, a nawet do posiadających konkretne imię),
– czynności seksualne,
– konkretny rodzaj pożywienia,
– odbywanie podróży, wykonywanie pracy,
– niektóre zwierzęta.

Odczuwanie awersji może, ale nie musi być skutkiem wydarzeń, które tkwią gdzieś w naszej przeszłości. Jeżeli na przykład czyjaś awersja odnosi się do psa lub kota, może to oznaczać, że dana osoba została kiedyś zaatakowana przez zwierzę.

W przypadku odczuwania awersji do konkretnych osób również może mieć to związek z przykrymi doświadczeniami związanymi z danym typem ludzi.


Awersja – przykłady użycia

  • Mam awersję do owadów. Po prostu się ich brzydzę! Ich widok to dla mnie coś wstrętnego.
  • Ona ostatnio ciągle mówi tylko o polityce, przez co wiele osób czuje do niej coraz większą awersję.

Awersja – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

  • Niechęć, wstręt, odraza, odium, obrzydzenie, uprzedzenie, niesmak, alergia, abominacja, repulsja, pogarda, wzgarda, antypatia, idiosynkrazja, ansa, resentyment, nieżyczliwość, nieprzychylność.

Awersja – wyrazy pokrewne

  • Awersyjny, awersyjna, awersyjne, awersyjnie, awersyjność.

Awersja – połączenia wyrazowe

  • Duża, głęboka, silna, rosnąca, szczególna, wyraźna, osobista, wrodzona awersja,
  • awersja seksualna,
  • awersja do polityki, do pracy, do ryzyka, do jedzenia,
  • miara awersji,
  • mieć, czuć, odczuwać, budzić, żywić awersję.

Sklep Nadwyraz.com

Przykłady użycia wyrazu awersja w literaturze i prasie

– Nikt nie wie? Ja wiem, jakem Czapliński! Waszmość, panie chorąży, znasz Chwedka. Owóż Chwedko jemu służy, ale i mnie. Będzie on Judaszem Chmielowi. Siła mówić. Wdał się Chwedko w komitywę z mołojcami Chmielnickiego. Człek sprytny. Wie o każdym kroku. Podjął się mi go dostawić żywym czy zmarłym i wyjechał w step równo przed Chmielnickim, wiedząc, gdzie ma go czekać!… A, didków syn przeklęty!
To mówiąc znowu w stół uderzył.


– Nie wylewaj waćpan wina! – powtórzył z przyciskiem pan Skrzetuski, który dziwną jakąś awersję uczuł do tego podstarościego od pierwszego spojrzenia.

Henryk Sienkiewicz, Ogniem i mieczem

Skoro mowa o ówczesnej naszej reprezentacji w Paryżu (to dawne dzieje; dziś, gdy tak wiele zmieniło się na lepsze, można te rzeczy rozważać niejako historycznie), interesująca była głęboka jej awersja i pogarda dla wszystkiego, co trąciło sprawami kulturalnymi. Wiem na przykład pozytywnie taki fakt: Przyjechał do Paryża prof. Kazimierz Morawski, nestor nauki polskiej, prezes Akademii Umiejętności, i przyjechał jako prezes Akademii. Zdarzyło się, że potrzebował w czymś pomocy w naszym poselstwie. Przyjęto go bardzo przez ramię i dano mu do zrozumienia, że te sprawy poselstwa nic a nic nie obchodzą. Było to tym dziwniejsze, że Morawski był co się zowie człowiekiem z „towarzystwa”; gdyby był po prostu panem Morawskim, przyjęto by go zapewne z otwartymi ramionami: ale fakt, że był prezesem Akademii, wystarczył, aby go uczynić niepożądanym intruzem.

Tadeusz Boy-Żeleński, W Sorbonie i gdzie indziej

Serdecznie dziękujemy za dotarcie do końca naszej lektury! Zanurz się głębiej w świat języka polskiego z naszym zaawansowanym narzędziem do sprawdzania pisowni. Poza tym zajrzyj również do artykułu, który na pewno Cię zainteresuje, ponieważ cieszy się dużą popularnością: W ogóle czy wogóle? Jak to zapisać, by nie popełnić błędu? Zobacz także, jak wygląda poprawna odmiana przez przypadki.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X