fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Awiator – kto to jest? Co to znaczy? Definicja, synonimy, przykłady

Omawiane w tym artykule słowo, jakim jest awiator, jest dzisiaj raczej zapomniane. To dawne określenie pewnego zawodu. Jakiego? Tego dowiecie się po przeczytaniu tego artykułu.

awiator co to jest definicja znaczenie inaczej lotnik słownik Polszczyzna.pl

Awiator – kto to jest i co to znaczy? Definicja, czyli znaczenie słowa

Awiatorem dawniej określano lotnika. Awiator nie latał jednak samolotami, które znamy współcześnie. Maszyny obsługiwane przez awiatora to na przykład słynne dwupłatowce. Jako że te samoloty miały odkryty kadłub, awiatorowi potrzebny był specjalny strój: gogle, czapka pilotka oraz kurtka obszyta kożuchem.


Awiator – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, kto to jest awiator i co znaczy to słowo, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne:

  • pilot,
  • lotnik.

Awiator – wyrazy pokrewne

  • Awiacja,
  • awiacyjność.

Przykłady użycia słowa awiator w literaturze

Obejrzał się ze ściągniętymi brwiami, nierad, że go ktoś śledzi i słucha jego słów. Stał tuż za nim pod baldachimem ogromnych liści rosnącego obok bananu człowiek młody i smukły, w obcisłym stroju awiatora, z puklami włosów kędzierzawych, wypadających spod zsuniętego nieco w tył kaptura.

Jerzy Żuławski, Trylogia księżycowa. Stara Ziemia

Znakomity awiator włoski, który u nas gościł niedawno, powiedział o lotnikach polskich, iż są to niewątpliwie bohaterowie, gdyż on stchórzyłby haniebnie, mając wsiąść na aparat, na którym nasz lotnik wzbija się nad poziomy.

Stefan Żeromski, Elegie i inne pisma literackie i społeczne

Samolot w oczach Andrieja był niemal tak udany, jak urodzony kilka miesięcy wcześniej synek Aleksy. ANT-3 latał całkiem nieźle. O wiele gorzej spisywały się silniki. W lecie dwudziestego szóstego, po spektakularnym przelocie, wylądował w Moskwie znakomity francuski awiator Michel Arrochar.

Mirosław M. Bujko, Czerwony byk

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.