fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Barter – co to jest? Definicja i przykłady użycia

Do jakiej kategorii można zaliczyć barter? Czyli pojęcie pochodzące z dziedziny handlu i ekonomii. To dość specyficzne dyscypliny wiedzy, zatem nie wszyscy mogą się w nich orientować. To zrozumiałe. Co określamy barterem? Z jakiego języka pochodzi ten wyraz? Wyjaśnienia znajdziecie w poniższym tekście.

Barter co to jest przykłady wyjaśnienie odmiana znaczenie słownik Polszczyzna.pl

Co to jest barter? Znaczenie wyrazu

Barter jest znany ludzkości od najdawniejszych czasów. Stanowił podstawę handlu, gdy pieniądz nie został jeszcze wynaleziony.

Mówiąc ogólnie, barterem określa się jeden z rodzajów transakcji handlowej. Natomiast mówiąc bardziej szczegółowo, pod pojęciem barteru rozumie się wymianę jakiegoś towaru lub jakiejś usługi na inny towar lub usługę o równej bądź zbliżonej do siebie wartości.

Transakcja zwana barterem odbywa się zatem bez użycia pieniędzy. Strony korzystające z barteru uzgadniają najpierw wartość wymienianych między sobą towarów lub usług i dążą do tego, żeby bilans tejże transakcji był zerowy.

Barter wykorzystywany jest w celu obejścia restrykcji walutowych, na przykład w handlu z krajami dotkniętymi bardzo wysoką inflacją lub takich, w których istnieją ograniczenia dewizowe.


Barter – przykłady użycia

  • Barter jest pierwotną formą wymiany handlowej.
  • Inną nazwą barteru jest wymiana bezgotówkowa.

Barter – etymologia wyrazu

Wyraz barter został bezpośrednio zapożyczony w niezmienionej formie z języka angielskiego.

Barter – wyrazy pokrewne

  • Barterowy,
  • barterowa,
  • barterowe.

Barter – połączenia wyrazowe

  • Barter wielostronny,
  • umowa barterowa.

Barter – odmiana wyrazu

liczba pojedyncza
M. barter
D. barteru
C. barterowi
B. barter
N. barterem
Ms. barterze
W. barterze
liczba mnoga
M. bartery
D. barterów
C. barterom
B. bartery
N. barterami
Ms. barterach
W. bartery
Sklep Nadwyraz.com

Przykłady użycia wyrazu barter w literaturze i prasie

Najpoważniejszą jednak oświatową inwestycją w powiecie jest planowana budowa Zespołu Szkół Średnich, który mieścić się będzie przy ulicy Okulickiego. Na ten cel kasa starostwa przeznaczy 400 tysięcy złotych, drugie tyle da kuratorium. W kosztach budowy ZSŚ partycypować będzie także gmina Brzesko. Brzescy radni powiatowi podjęli uchwałę dotyczącą zmiany zarządcy Liceum Ogólnokształcącego. Punktem wyjścia do podjętej uchwały było zawarcie porozumienia, na mocy którego gmina stała się właścicielem działki wraz z budynkiem mieszczącym LO. Działka została przekazana nieodpłatnie, jest to rewanż ze strony powiatu za wcześniejsze przekazanie przez gminę terenu pod budowę Zespołu Szkół Średnich. Budynek zostanie wyceniony przez rzeczoznawców. Płatność odbędzie sią na zasadzie barteru, gmina będzie partycypować w kosztach budowy nowej placówki do wysokości, jaką oszacują eksperci.

Remonty szkół średnich, „Dziennik Polski”

– Choć antyglobaliści uważają banki czasu i systemy LETS za alternatywę dla kapitalizmu, to przecież są one tylko dopełnieniem gospodarki rynkowej. Tak jak chcieli ich twórcy – mówi dr Janusz Reichel z Wydziału Zarządzania Politechniki Łódzkiej, z zamiłowania ekolog i zwolennik ekonomii społecznej. Ale cieszy się, że znani ekonomiści coraz cieplej wypowiadają się na temat wielostronnego barteru i lokalnych walut.

Paweł Wrabec, Płać pracą, „Polityka” nr 2529

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X