fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Z pewnością czy spewnością? Która forma jest poprawna?

Pisownia łączna i rozdzielna jest jedną z tych rzeczy, które sprawiają duże trudności użytkownikom języka polskiego. Jak poprawnie zapisać wyrażenie, które oznacza brak wątpliwości w kwestii poruszanej przez nas wypowiedzi? Z pewnością czy spewnością? Która forma jest poprawna? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Z pewnością czy spewnością? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest wyłącznie forma z pewnością.

Z pewnością czy spewnością? Jak to zapisać? Poprawna forma

Jedyną poprawną formą jest zapis rozdzielny, to znaczy z pewnością.

Wyrażenie z pewnością oznacza, że coś jest bardzo prawdopodobne, na pewno ma miejsce.

A zatem używamy go w wypowiedzi, gdy nie mamy żadnych, nawet najmniejszych wątpliwości, że to, o czym mówimy, jest prawdą.

Wyrażenie z pewnością możemy zastąpić również jego synonimami. Do nich zaliczają się: na sto procent, bez cienia wątpliwości, bez wątpienia, na pewno, niewątpliwie, oczywiście, bez wątpienia, bez dwóch zdań.

Sklep Nadwyraz.com

Z pewnością czy spewnością? Przykłady zdań

  • Jesteś świetnie przygotowana do tego sprawdzianu, więc z pewnością dostaniesz dobrą ocenę.
  • Moja siostra uważa, że z pewnością spodobałem się tej dziewczynie, która i mnie się podoba.
  • Zaczyna się chmurzyć. Z pewnością zaraz zacznie padać deszcz.
  • Jest mróz. Z pewnością śnieg się utrzyma.

Jeśli zmagasz się z poprawną ortografią w języku polskim, zwłaszcza kiedy napotykasz na trudności typu w ogóle czy na pewno bądź zastanawiasz się, czy się pisze na razie czy narazie, nie martw się. Nasze artykuły zostały opracowane, aby dostarczyć Ci jasnych wyjaśnień i wsparcia w tych kwestiach. Ponadto, jeśli chcesz szybko i efektywnie pozbyć się błędów, nasze narzędzie online do sprawdzania tekstu okaże się nieocenione. Umożliwi Ci łatwe opanowanie nie tylko gramatyki, ale także ortografii i interpunkcji, usuwając przeszkody w dążeniu do doskonałości w języku polskim! Teraz sprawdzanie pisowni jest na wyciągnięcie Twojej ręki!

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X