Jakie błędy w polskich piosenkach ranią uszy czytelników serwisu Polszczyzna.pl?
Niektórzy twierdzą, że poezja ma swoje prawa. Widocznie wielu tekściarzy i polskich wokalistów myśli tak również o tekstach piosenek. Przy współpracy z Wami, drodzy czytelnicy, zrobiliśmy ranking 20 błędów w polskich piosenkach. Jesteście ciekawi, jaki błąd był przez Was podawany najczęściej? Przeczytajcie artykuł do końca!
17 Cleo Misie
„Siedzę i gdy stoję, nadal śpię”. Zdanie to wprowadza w zakłopotanie odbiorcę, który dostaje trzy informacje sobie zaprzeczające: „siedzę”, „stoję”, ,,śpię”. Rozumiemy, że autorka miała na myśli zmęczenie. Jednak nie do końca dobrze poradziła sobie z przekazem tych treści.
16 Sarsa Volta
Sarsa jest autorką tekstów, które nie zawsze są zrozumiałe dla słuchacza. W Waszych komentarzach na naszą szczególną uwagę zasłużył fragment utworu Volta: „Sekundy gonią czas”. Czy jest to możliwe?
15 Natalia Nykiel Spokój
A wracając do pytania Natalii Nykiel? Cóż… Niestety tak. Zawsze krok w tył jest krokiem wstecz.
W piosence słyszymy: „Czy każdy nasz krok w tył jest krokiem wstecz?”. Musimy przyznać, że przykłady z pleonazmami w piosenkach są Waszymi ulubionymi. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do naszego artykułu na ten temat: Pleonazm, czyli masło maślane. Cofasz się zawsze do tyłu, a spadasz tylko w dół.
14 Akurat Kątemplujący
Wszystkich wrażliwych na błędy ortograficzne uspokajamy – tak wygląda tytuł tej piosenki. Obok tytułu znalazł się również ulubiony błąd naszych fanów – „fakt autentyczny”. A my powtórzmy raz jeszcze: jeżeli coś jest faktem, to nie trzeba dodawać, że jest autentyczny. Samo słowo fakt podkreśla już autentyczność. Nawet tłumaczenie tego pleonazmu wydaje się nieco dziwne.
13 Ryszard Rynkowski
Przy tym artyście postanowiliśmy nie wpisywać tytułu. Powód jest prosty! Chcemy napisać o dwóch utworach wokalisty. Pierwszy to Za młodzi, za starzy, w którym Ryszard Rynkowski niepoprawnie odmienia rzeczownik pani. Słyszymy „Nie pytam panią o lata”. Dlaczego taka odmiana jest błędna? Otóż rzeczownik panią mógłby zostać użyty, gdyby tekst dotyczył prośby, np. Proszę panią o pomoc. W tym przypadku rzeczownik pani powinien zostać użyty w dopełniaczu. Zatem poprawne zdanie brzmi: „Nie pytam pani o lata”.
Drugi utwór pochodzi z serialu Klan. W piosence Życie jest nowelą jest pewien błąd gramatyczny, o którym wspominaliście bardzo często. „Chciałbyś się pożalić, ale nie masz do kogo”. Oczywiście powinno to wyglądać następująco: „Chciałbyś się pożalić, ale nie masz komu”. Pierwsza wersja to mowa potoczna, która niestety nie brzmi najlepiej. Co prawda akurat ten utwór powinien znaleźć się wyżej w naszym rankingu, ponieważ był wskazywany przez Was często, jednak chcieliśmy pozostać w tematyce wokalisty.
12 Rafał Brzozowski Tak blisko
W tym miejscu chcielibyśmy przytoczyć wypowiedź jednego z naszych czytelników: stwórz zdanie z rozsypanki. O jaką rozsypankę konkretnie chodzi? „Tak blisko! Tak blisko! Nie był ciebie nikt tak blisko”. Jest ono po prostu stylistycznie niepoprawne.
11 Igor Herbut Wkręceni
Czy komuś z Was zdarzyło się kiedyś zatrzasnąć drzwi? Na pewno! Ale czy wśród czytelników jest ktoś, kto „zatrzasnął drzwi na klucz”? Nie? Nic w tym dziwnego, ponieważ to nie jest możliwe. Niestety taki błąd możemy usłyszeć w piosence Wkręceni.
10 Szymon Chodyniecki Sam na sam
W tej piosence niestety błędów można znaleźć więcej. Jednak Waszemu czujnemu oku nie umknął fragment, gdy wokalista śpiewa: „Suche łzy w morzu łez”. Oczywiście jest to błąd logiczny. W wielu regionach mówi się co prawda o suchych łzach, ale świadczą one o ogromnym smutku, gdy łzy są przez nas powstrzymywane. Nie możemy zatem wylać morza łez, płacząc suchymi łzami.
9 Bajm Taka Warszawa
Uszom fanów poprawnej polszczyzny nie umknął fragment utworu wykonywanego przez Beatę Kozidrak Taka Warszawa. Słyszymy tam błędną formę czasownika we fragmencie: „Tak jak ja może kochać, nienawidzieć”.
8 Elektryczne Gitary To już jest koniec
„I pszczółka na kwiatkach jak kontrol w tramwajach”. To dobry przykład zdania z niepoprawną odmianą rzeczownika. Słowo kontrol jest niepoprawne. Co więcej, autor w zamyśle chciał prawdopodobnie użyć tego słowa w liczbie pojedynczej, co brzmiałoby kontrola. Jednak w tym przypadku należy również zwrócić uwagę na rzeczownik tramwaj, który został użyty w liczbie mnogiej. Zatem powinno to wyglądać następująco: „kontrole w tramwajach”.
7 Virgin 2 bajki
„Nigdy nie pomyślałabym, że mnie spotka miłość, która kochać chcę” – śpiewa Doda. Gdzie dostrzegamy błąd? Otóż miłość to emocja. Czy można czuć emocję względem emocji? To tak jakbyśmy powiedzieli lubię cię lubić. To oczywiście kolejny przykład błędu logicznego.
6 Ania Dąbrowska W głowie
Umówmy się! Nie każdy musi być mistrzem języka polskiego i każdemu zdarzają się błędy. Ania Dąbrowska również nie jest wyjątkiem i w piosence W głowie jest jeden z nich. „Nie chcę iść na tą wojnę jeszcze raz”. Prawidłowo zaimek tą autorka tekstu powinna zastąpić zaimkiem – tę. O tym, dlaczego pierwszy z zaimków w tym kontekście jest błędny, przeczytacie w innym naszym artykule właśnie na ten temat: Tą czy tę? Która z tych form jest poprawna?.
5 Edyta Bartosiewicz Skłamałam
Nareszcie przyszedł czas na ulubione zdanie internautów w Polsce. Fragment ten to niemalże klasyk. „Nie byłabym sobą, gdybym była inna”. Piękny, pełen wymowy i poezji, ale wciąż będący błędem logicznym fragment. A tak przy okazji, to chyba nie odkrycie Ameryki?
4 Perfect Autobiografia
W tym miejscu również powtórzymy komentarze wielu z Was – klasyków nie należy ruszać. Jednak nie możemy przejść obojętnie obok: „Pocztówkowy szał, każdy z nas ich 500 miał zamiast nowej pary jeans”. Słowo jeans w liczbie pojedynczej może odnosić się wyłącznie do określenia rodzaju tkaniny. Kiedy chcemy powiedzieć o nowej parze spodni z tego materiału, powiemy nowej pary jeansów, poprawna jest także spolszczona wersja zapisu nowej pary dżinsów.
3 De Su Kto wie?
Ten błąd przychodzi do nas zawsze w okresie świąt Bożego Narodzenia. Jak dokładnie brzmi cytat? „Niejeden z nas czasem robi jakiś błąd, czasem się zdarzy dwa razy pod rząd”. Oczywiście poprawnie byłoby, gdyby zespół zaśpiewał dwa razy z rzędu.
2 De Mono Kochać inaczej
Autor tekstu Kochać inaczej również popełnił błąd zwany pleonazmem. „Nagle możesz zacząć spadać w dół”. Jeżeli coś spada, to wydaje się oczywiste, że grawitacja zawsze działa i wszystko leci w dół. Nie ma innego wyjścia!
1 Feel Jak anioła głos
Najczęściej wskazywanym przez Was utworem z błędami była piosenka Jak anioła głos zespołu Feel. Oczywiście chodzi o fragment „W pustej szklance pomarańcza, to dobytek mój”. Kolejny błąd logiczny. Skoro szklanka jest pusta, to nie ma w niej nic… nawet pomarańczy. Jeżeli natomiast w szklance wokalisty zespołu Feel jakimś cudem znalazła się pomarańcza, to niestety, ale szklanka już pusta nie była. A może to była halucynacja?
To najczęściej wskazywane przez Was błędy w znanych polskich utworach. W tym miejscu dziękujemy Wam za współpracę. Który błąd nie znalazł się w tym zestawieniu, mimo że powinien? ?
?