fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Bohater – nietypowa pisownia. Wyjaśniamy, skąd „h” w „bohaterze”

Litera h stosunkowo rzadko pojawia się w polskim słownictwie. Szczególnie nietypowe zaś jest umiejscowienie jej w środku wyrazu. Dlaczego więc w bohaterze stosujemy ten wyjątkowy okaz? Za chwilę się tego dowiecie!

Bohater – nietypowa pisownia. Wyjaśniamy, skąd „h” w „bohaterze” - Polszczyzna.pl

Dawny bohater

Początkowo w języku polskim używaliśmy słowa bohatyr, które możemy odnaleźć między innymi w satyrze Ignacego Krasickiego pt. „Przestroga młodemu”.

Ci to są, co z romansów zawróconą głową,

Bohatyry miłosne, żaki teatralni,

Trawią wiek u nóg bogiń przy ich gotowalni.

W tomie pierwszym Słownika języka polskiego PWN pod redakcją Doroszewskiego widnieją hasła takie jak bohatyr czy bohatyrka, jednak z adnotacją, że są to wcześniejsze odpowiedniki bohatera i bohaterki.

Zagraniczne pochodzenie słowa bohater

Brzmienie wyrazu bohatyr słusznie sugeruje jego ukraińskie pochodzenie. A więc bohatera zapożyczyliśmy zza wschodniej granicy, gdzie do dziś w użytku pozostaje słowo bohatýr.

Trop tego sugestywnego słowa prowadzi jednak aż do wyrazu Bagatur, turecko-mongolskiego tytułu honorowego. Bagatur w wolnym przekładzie oznacza walecznego wojownika.

Bohater to – jak sami widzicie – wyraz o ciekawych, zawiłych korzeniach. Możemy się domyślać, że przedostał się do Europy za sprawą podboju Rusi przez Mongołów. To właśnie jego nietypowe pochodzenie wpływa na równie nietypową pisownię!

Artykuł Bohater – nietypowa pisownia. Wyjaśniamy, skąd „h” w „bohaterze” został przygotowany przez zespół redakcyjny specjalizujący się w poradach językowych. Wszystkie zagadnienia językowe są weryfikowane na podstawie oficjalnych i aktualnych słowników języka polskiego. Informacje zawsze są sprawdzone oraz rzetelne.

Napisane przez

Autorka projektu społecznego „Ukraina – domy bez kobiet”, dziennikarka, autorka wywiadów i artykułów. Pisze wiersze, choć na razie do szuflady. Jest miłośniczką reportaży. Interesuje się Bliskim Wschodem i tematami społecznymi z naciskiem na ruchy feministyczne oraz pokłosie migracji zarobkowych i nie tylko.

X