fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Kim jest boomer? Znaczenie, pochodzenie i przykłady

Boomer jest wyrazem poniekąd łączącym przedstawicieli najmłodszego pokolenia użytkowników naszego języka z tymi nieco starszymi, na przykład ich rodzicami lub dziadkami. Z pewnością nie dla wszystkich to słowo jest zrozumiałe, jednak jego pochodzenie na pewno rozwieje wszelkie wątpliwości. Zapraszamy do artykułu, by pozyskać nową wiedzę na temat slangu współczesnej młodzieży!

Boomer – co to znaczy? Definicja słowa

Slangowe słowo boomer [czyt. bumer] to określenie ludzi starszych co najmniej pokolenie od obecnej młodzieży. Wyraz ten używany jest, by wyrazić ironię. Osoba, która została tak nazwana, często nie zna omawianego słowa, zatem można w ten sposób obrazić kogoś bez jego wiedzy. Ludzie określani jako boomerzy (lub boomers) na ogół cechują się niezrozumieniem współczesnego świata, a przede wszystkim wszelkich zmian społecznych i nowej technologii. Nie podążają za najnowszymi trendami, wolą swoją dawną rzeczywistość, do której są przyzwyczajeni. Ponadto często wyrażają tęsknotę za przeszłością.


Boomer – przykłady użycia wyrazu

Poniżej przedstawiamy kilka przykładów z codziennego życia, aby poznać w praktyce użycie tego nietypowego wyrazu:

  • Mój tata to straszny boomer, ciągle opowiada, jak wyglądał świat, kiedy nie było internetu.

  • Słyszałaś, jakim boomerem jest mama Oli? Ciągle każe jej czytać książki i cały wolny czas spędzać w ogrodzie.

  • Moja babcia jest super! Gra na konsoli i używa smartfona. Mimo swojego wieku nie jest boomerem, jak wszystkie jej koleżanki z bloku.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Alternatywka – co to znaczy?

Boomer – skąd pochodzi? Etymologia

Słowo to pochodzi z języka angielskiego, jest cząstką nazwy pokolenia określanego jako baby boomers. Są to osoby urodzone w latach 1946–1964, czyli w okresie powojennego wyżu demograficznego. Ci, którzy nie rozumieją obecnej młodzieży i współczesnego świata, ponieważ urodzili się w innej rzeczywistości, są nazywani boomerami.

OK, boomer – co znaczy ten zwrot?

Jest to zwięzła wypowiedź mająca na celu szybkie zakończenie rozmowy z boomerem. Wyraża niechęć do poruszanego tematu i próbę urwania go, by nie wdawać się w szczegóły. Młodzież używa tego wyrażenia w momencie, kiedy osoba od nich starsza narzeka na współczesność bądź wspomina dawne czasy. OK, boomer jest nacechowane pogardliwie i nieco ironicznie.

Poniżej podajemy przykłady, które pomogą lepiej zrozumieć znaczenie owej wypowiedzi:

– Kiedyś nie mieliśmy komputerów, a czas wolny spędzaliśmy na zewnątrz. Wy, młodzi, tylko przesiadujecie w domu.
OK, boomer.

– Nie rozumiem, co ciekawego jest w tym telefonie, że ciągle masz go w ręku.
OK, boomer.

Napisane przez

Absolwentka polonistyki UW, studentka komunikacji wizerunkowej UWr. Miłośniczka kotów oraz ciągłego odkrywania nowych miejsc. Przygoda z językiem przerodziła się w fanatyczne poszerzanie wiedzy o leksyce i etymologii.

X