fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Oliwii czy Oliwi? Która forma jest poprawna?

Odmiana imion żeńskich zakończonych na „–ia” stanowi duży problem dla niektórych użytkowników języka polskiego. Szczególnie w dopełniaczu i celowniku. Jedni dodają końcówkę „-ji”, a inni poprzestają na jednym „i” na końcu. Jak więc prawidłowo odmieniać żeńskie imiona kończące się dwiema samogłoskami? Wyjaśnienia w poniższym artykule.

Oliwii czy Oliwi? Jak poprawnie zapisać?

Poprawnie piszemy Oliwii.

Oliwii czy Oliwi? Jak prawidłowo odmienić? Poprawna forma

Zgodnie z zasadą ortograficzną imiona żeńskie, które w mianowniku są zakończone na -ia, w dopełniaczu, celowniku oraz miejscowniku przyjmują formę z końcówką -ii (Oliwia – Oliwii).

Imię Oliwia odmienione w dopełniaczu (odpowiadającym na pytania kogo? czego?) celowniku (odpowiadającym na pytania komu? czemu?) oraz miejscowniku (odpowiadającym na pytania o kim? o czym?) przybiera formę Oliwii, zatem zapisujemy je z użyciem podwojonego i. to jedyna poprawna forma. Wariant Oliwi jest błędny.

Oliwia to łacińskie imię żeńskie pochodzące ze starożytnego Rzymu, od słowa oliva oznaczające, drzewo oliwne, owoc oliwki, oliwka.

Oliwii czy Oliwi? Przykłady zdań

  • Oliwii udało się zająć pierwsze miejsce w konkursie.
  • Dlaczego Oliwii nie było dzisiaj w szkole?
  • Rozmawiałyśmy o Oliwii, żeby jej pomóc w rozwiązaniu problemu.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.