fbpx

Oliwii czy Oliwi? Która forma jest poprawna?

Odmiana imion żeńskich zakończonych na „–ia” stanowi duży problem dla niektórych użytkowników języka polskiego. Szczególnie w dopełniaczu i celowniku. Jedni dodają końcówkę „-ji”, a inni poprzestają na jednym „i” na końcu. Jak więc prawidłowo odmieniać żeńskie imiona kończące się dwiema samogłoskami? Wyjaśnienia w poniższym artykule.

Oliwii czy Oliwi? Jak poprawnie zapisać?

Poprawnie piszemy Oliwii.
Sklep Nadwyraz.com

Oliwii czy Oliwi? Jak prawidłowo odmienić? Poprawna forma

Zgodnie z zasadą ortograficzną imiona żeńskie, które w mianowniku są zakończone na -ia, w dopełniaczu, celowniku oraz miejscowniku przyjmują formę z końcówką -ii (Oliwia – Oliwii).

Imię Oliwia odmienione w dopełniaczu (odpowiadającym na pytania kogo? czego?) celowniku (odpowiadającym na pytania komu? czemu?) oraz miejscowniku (odpowiadającym na pytania o kim? o czym?) przybiera formę Oliwii, zatem zapisujemy je z użyciem podwojonego i. to jedyna poprawna forma. Wariant Oliwi jest błędny.

Oliwia to łacińskie imię żeńskie pochodzące ze starożytnego Rzymu, od słowa oliva oznaczające, drzewo oliwne, owoc oliwki, oliwka.

Oliwii czy Oliwi? Przykłady zdań

  • Oliwii udało się zająć pierwsze miejsce w konkursie.
  • Dlaczego Oliwii nie było dzisiaj w szkole?
  • Rozmawiałyśmy o Oliwii, żeby jej pomóc w rozwiązaniu problemu.

📰 Zapisz się na nasz darmowy newsletter i bądź na bieżąco z nowymi publikacjami na Polszczyzna.pl!


Zapisując się na newsletter, zgadzasz się na otrzymywanie informacji o nowych artykułach oraz produktach związanych z serwisem Polszczyzna.pl. Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera na zasadach opisanych w polityce prywatności.

  Zainteresuje Cię również:  

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X