fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Eluwina – co to jest? Definicja i przykłady użycia

Być może trudno powiedzieć, czym bądź kim jest eluwina, gdy słyszy się to słowo po raz pierwszy. Dla niektórych brzmi jak pseudonim, dla innych wygląda na tyle obco, że trudno je z czymkolwiek powiązać... Jak zareagować, gdy ktoś krzyknie do nas: „Eluwina!”? Obrazić się? Ucieszyć? A może odpowiedzieć tym samym? Już za moment odkryjemy wszystkie tajemnice eluwiny!

Eluwina co to jest co to znaczy czym jest cześć elo powitanie siema inaczej synonim jaka definicja hasło pojęcie młodzież po młodzieżowemu potoczny słownik miejski Polszczyzna.pl

Eluwina. Co to znaczy? Definicja, przykłady użycia

Eluwina – kilka słów o etymologii

Jak już wspomnieliśmy, znaczenie słowa eluwina nie jest znane wszystkim użytkownikom polszczyzny. Wynika to z tego, że omawiany wyraz jest neologizmem, który funkcjonuje w slangu młodzieżowym od sierpnia 2019 roku. Twórcą słowa jest polski youtuber Kacper Blonsky, który nagrał piosenkę pod tytułem Eluwina!!!

Fragment tekstu utworu Kacpra Blonsky’ego:

E, e, eluwina
E, e, eluwina, tak każdy dzień się mój zaczyna
E, e, eluwina dla ojca, matki, córki, syna

Eluwina – co to jest? Definicja słowa

Wiemy już, że każdy dzień można zacząć od eluwiny. Wiadomo również, że prawdopodobnie jest ona dla wszystkich... Co jednak tak naprawdę oznacza to słowo?


Eluwina to współczesne przywitanie występujące w slangu młodzieżowym, przekształcenie słowa elo, które również najczęściej pojawia się w wypowiedziach młodych użytkowników języka polskiego. Ta forma powitania powinna być stosowana wyłącznie w sytuacjach nieoficjalnych.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Inba – co to znaczy?

Eluwina – przykłady użycia wyrazu

Znaczenie słowa eluwina najlepiej pokazują rozmowy nastolatków:

 • – Siema! Co tam?
  Eluwina, wszystko git.

 • Eluwina, masz dziś czas?
  – Elo, tylko godzinę, ale wbijaj!

Sklep Nadwyraz.com

Aby lepiej poznać i utrwalić słowo eluwina, przyjrzyjmy się jego synonimom i wyrazom bliskoznacznym:

 • elo,
 • siema,
 • siemka,
 • hej,
 • cześć.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Alternatywka – co to znaczy?

Eluwina – co jeszcze o niej wiemy?

Słowo eluwina zajęło trzecie miejsce w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2019. Lepsza okazała się tylko jesieniara (miejsce drugie) oraz zwycięska alternatywka.

Napisane przez

Absolwentka informacji naukowej i bibliotekoznawstwa oraz filologii polskiej. Zakochana we Wrocławiu, literaturze i polszczyźnie. Na co dzień pracuje jako nauczycielka języka polskiego jako obcego i wychowawczyni świetlicy. W wolnych chwilach testuje miody, czyta książki i dzieli się swoją pasją do języka ojczystego.