fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Obejrzyj czy obejrz? Jak to zapisać? Poprawna forma

Każdy lubi coś oglądać. Ktoś lubi seriale, ktoś filmy. Lubimy też oglądać albumy ze zdjęciami i wspominać uwiecznione na nich chwile. Czasownik, który jest tematem niniejszego artykułu wyraża zachętę lub polecenie obejrzenia czegoś. W jaki sposób poprawnie go zapisać? Obejrzyj czy obejrz? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Obejrzyj czy obejrz? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest wyłącznie forma obejrzyj.

Obejrzyj czy obejrz? Jak to zapisać? Poprawna forma

Poprawną formę stanowi wyłącznie obejrzyj.

Obejrzyj, jest formą w 2 osobie liczby pojedynczej w trybie rozkazującym, pochodzącym od czasownika obejrzeć.

Słowo obejrzyj oznacza zalecenie komuś lub zachęcenie go do zobaczenia czegoś np. filmu czy jakiegoś przedmiotu. Bardzo częstym błędem jest pisanie tego czasownika w formie obejrz, lecz ze względu na jego odmianę (obejrzeć, obejrzany) jedyną poprawną formą jest obejrzyj.

Poprawnym zapisem obejrzyj, wynika z budowy wyrazu. Czasownik ten składa się z dwóch części: przedrostka obe-, a także tematu -jrzeć, który nie występujące w trybie rozkazującym, z tej racji niepoprawne będzie zapisanie go w formie obejrz.

Obejrzyj czy obejrz? Przykłady zdań

  • Obejrzyj ten film, jest naprawdę dobry.
  • Zanim ostatecznie zapiszemy naszą prezentację na jutrzejszą lekcję, jeszcze raz ją obejrzyj i sprawdź czy nie mamy błędów.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.