fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Byłaby czy była by? Razem czy osobno? Która forma jest poprawna?

Przypuszczenia często goszczą w naszych wypowiedziach. Byłaby czy była by? Jak poprawnie to zapisać? Łącznie czy rozdzielnie? W niniejszym artykule znajdziecie odpowiedź w jaki sposób prawidłowo zapisać to słowo.

Byłaby czy była by? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma byłaby.

Byłaby czy była by? Razem czy osobno? Jak to zapisać? Poprawna forma

Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna. Byłaby należy zapisywać razem. To jedyna poprawna forma zapisu. Nie ma od tego żadnych wyjątków. W słowie byłaby występuje, przyrostek -by wyraża on przypuszczenie. Tego typu końcówki zawsze należy zapisywać łącznie z czasownikami, do których się odnoszą.

Pisownia łączna słowa byłaby jest uzasadniona obowiązującą w języku polskim regułą, która wyraźnie nakazuje stosowanie łącznego zapisu osobowych form czasownika w połączeniu z cząstkami -bym, -byś, -by, -byśmy, -byście. Z tego powodu określenie byłaby zawsze należy zapisywać łącznie.

Słowo byłaby stosuje się, gdy jest mowa o kobiecie lub przedmiocie rodzaju żeńskiego. Oznacza przypuszczenie, iż mogłaby ona kimś zostać, znaleźć się w jakimś miejscu albo mogłaby posiadać odpowiednie cechy, zdolności czy wiedzę, aby się czegoś podjąć.

Byłaby czy była by? Przykłady zdań

  • Gdyby ktoś mi skutecznie pomógł, ta sprawa byłaby już dawno pomyślnie załatwiona.
  • Ewelina byłaby spóźniona, gdyby Magda jej nie podwiozła.
  • Moja siostra byłaby zadowolona, gdyby udało się jej kupić te ubrania.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X