fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Byleby czy byle by? Która forma jest poprawna?

Zapis niektórych wyrażeń w naszym języku ojczystym, którym jest język polski, potrafi przysporzyć nie lada kłopotów. Dotyczy to między innymi pisowni łącznej i rozdzielnej. Tak też jest w przypadku zwrotu będącego tematem poniższego tekstu. Która forma jest prawidłowa? Byleby czy byle by? O tym możecie przeczytać poniżej.

Byleby czy byle by? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma byleby.

Byleby czy byle by? Jak to zapisać? Poprawna forma

Pisownia łączna i rozdzielna jest jedną z tych kategorii językowych, które budzą wątpliwości dotyczące poprawnego zapisu. Jaka forma będzie prawidłowa w przypadku tytułowego wyrażenia? Byleby czy byle by?

Poprawną formą wyrażenia byleby jest pisownia łączna. Jest to uzasadnione obowiązującą w języku polskim regułą ortograficzną, która mówi, że byleby pochodzi od partykuły byle połączonej z cząstką -by. Zgodnie z zasadami języka polskiego, takie konstrukcje zawsze piszemy łącznie.

Wyrażenie byleby jest wykorzystywane jako spójnik, który wyraża życzenie i warunek wykonania tego, o czym mowa w zdaniu nadrzędnym. To również spójnik, który wyraża cel, którego minimalnym warunkiem osiągnięcia jest to, o czym mowa w zdaniu nadrzędnym.

Byleby czy byle by? Przykłady zdań

  • Mamy ciekawy pomysł na referat na tę lekcję. Byleby tylko przełożyło się to na dobre oceny dla nas.
  • Nie ważne dokąd pojadę z tą dziewczyną, byleby być tam razem.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.