fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Chronologicznie – co to znaczy? Definicja, przykłady użycia

Znane wyrażenie mówi, że wszystko ma swój czas. Są rzeczy, które zdarzyły się w przeszłości, niektóre dzieją się obecnie, czyli w teraźniejszości, i są też takie, które dopiero nastąpią w przyszłości. Przysłówek chronologicznie jest związany właśnie z upływającym czasem. Co dokładnie oznacza? Wyjaśnienia w poniższym tekście.

Chronologicznie czyli jak co to znaczy przykłady wyjaśnienie słownik Polszczyzna.pl

Chronologicznie, czyli jak? Znaczenie wyrazu

Przysłówek chronologicznie to wyraz pochodny od rzeczownika chronologia, który jest pochodzenia greckiego. Stanowi połączenie dwóch słów; χρόνος, [chrónos] – ‘czas’ oraz λόγος [logos] – ‘nauka; słowo’.

Przysłówek chronologicznie pomaga nam więc w rachubie czasu. Oznacza bowiem, że jakieś zjawiska lub zdarzenia są uporządkowane zgodnie z tym, jak kolejno następowały po sobie w czasie. Dzięki temu, że coś jest ułożone chronologicznie, możemy określić i umiejscowić na osi czasu konkretne fakty, czyli to, gdzie i kiedy do nich doszło. Te działania są niezmiernie istotne dla nauki, na przykład historii.


Chronologicznie – przykłady użycia

  • Uporządkuj chronologicznie wydarzenia opisane w Quo vadis Henryka Sienkiewicza.
  • Ułóż chronologicznie epoki literackie: romantyzm, renesans, pozytywizm, barok.
  • Retrospekcja bohaterów przybliża nam to, co w ich życiu było chronologicznie pierwsze.

Chronologicznie – wyrazy pokrewne

  • Chronologia,
  • chronologiczny,
  • chronologiczna,
  • chronologiczne,
  • chronologiczność.

Chronologicznie – połączenia wyrazowe

  • Chronologicznie ułożyć, uporządkować,
  • chronologicznie pierwszy, późniejszy, wcześniejszy, ostatni.

Sklep Nadwyraz.com

Przykłady użycia wyrazu chronologicznie w literaturze i prasie

Wyniki dotychczasowych poszukiwań są wręcz rewelacyjne. Wykopano grube mury obronne, domy, studnie i groby nawarstwione na siebie w kilku kondygnacjach. Do tej chwili nie zdołano jeszcze dotrzeć do samego dna, na którym stało chronologicznie najstarsze osiedle, ale już obecnie ustalono niezbicie, że Jerycho istniało siedem tysięcy lat przed naszą erą.

Zenon Kosidowski, Opowieści biblijne

[…] gdy patrzymy na historię Chin lub Babilonii, to znajdujemy okresy trwające po kilkaset lat, kiedy nic się nie działo, kiedy nie zostało odnotowane żadne wydarzenie. To jest zupełnie inne myślenie i właśnie jeśli chodzi o pojmowanie i odczuwanie czasu oraz organizacji społecznej, myślenie człowieka uległo największej zmianie. Zupełnie inaczej postrzega świat i egzystencję człowiek żyjący w społeczeństwie opartym na więzach krwi, inaczej członek nowoczesnego społeczeństwa wiązanego grą interesów.


Kiedy następuje cezura? Gdy czytam Opisanie świata Marco Polo, który chronologicznie jest bliższy nam, współczesnym, niż starożytnej Grecji, to jednak odczuwam, że jego umysł bliższy jest umysłowi Herodota.

Ryszard Kapuściński, Lapidaria IV–VI

 

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.