fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Notorycznie – czyli jak? Definicja, synonimy, przykłady

Słowo notorycznie jest Wam z całą pewnością znane. Często mówimy i słyszymy, że ktoś robi coś notorycznie lub że coś dzieje się notorycznie. Co to oznacza? Czy zawsze używamy tego słowa w poprawnym znaczeniu? Jakie są jego synonimy? O tym wszystkim możecie przeczytać w poniższym tekście.

Notorycznie - czyli jak? Co to znaczy? Definicja, znaczenie. Synonimy. Słownik Polszczyzna.pl

Notorycznie – czyli jak? Co to znaczy? Definicja słowa

Przysłówek notorycznie odnosi się do zachowań lub zdarzeń, które ciągle się powtarzają.

Gdy używamy go, mówiąc o ludzkim zachowaniu, oznacza to, że ktoś stale postępuje w pewien sposób, zazwyczaj niewłaściwy. To zachowanie nieustannie się powtarza, pomimo zwracania uwagi i próśb o zaprzestanie go.


Notorycznie – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, co to znaczy notorycznie, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne:

  • nałogowo,
  • stale,
  • ciągle,
  • nieprzerwanie,
  • ustawicznie,
  • bezustannie,
  • maniakalnie.

Notorycznie – wyrazy pokrewne

  • Notoryczny,
  • notoryczna,
  • notoryczne.

Sklep Nadwyraz.com

Przykłady użycia wyrazu notorycznie

Dobrze wiemy, że jeśli dokopiemy, za przeproszeniem, szefowi, to nas zwolni. Jak koleżance, to się obrazi. A matka, ojciec? Pogadają, pogadają i im przejdzie… Nie róbmy ścierek do wycierania ze swoich najbliższych, nie pozwalajmy też z siebie robić ścierki do wycierania, kiedy ktoś nas notorycznie gnębi.

ks. Piotr Pawlukiewicz, Ty jesteś marką

Kierowcy nie dostosowują swojej prędkości i stylu jazdy do panujących warunków, notorycznie łamią zakazy wyprzedzania. Ze względu na duże natężenie ruchu wszyscy jadą tu w kolumnie i każde wyprzedzanie, zwłaszcza na licznych tu odcinkach z ograniczoną widocznością, powoduje wyjątkowo tragiczne w skutkach sytuacje. Takie zdarzenia jak spychanie na pobocze, najeżdżanie na tył w wyniku gwałtownego hamowania są tu na porządku dziennym. Mimo całodobowej kontroli i nadzoru nad tym odcinkiem nie jesteśmy w stanie temu zapobiec.

Robert Kucharski, Grażyna Saniewska, Jan Tumidajewicz, Drogowcy nie prowadzili ewidencji wypadków. Zarządcy zawodzą, „Gazeta Wrocławska”

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X