fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Co najmniej czy conajmniej? Tylko jedna forma jest poprawna!

Piszemy co najmniej czy conajmniej? Razem czy osobno? Tak się składa, że zapis niektórych wyrażeń w naszym języku ojczystym, którym jest język polski, potrafi przysporzyć nie lada kłopotów. Dotyczy to między innymi pisowni łącznej i rozdzielnej. Tak też jest w przypadku zwrotu będącego tematem poniższego tekstu. Która forma jest prawidłowa? Co najmniej czy conajmniej? O tym możecie przeczytać poniżej.

co-najmniej-czy-conajmniej-PolszczyznaPL

Bez wątpienia mamy na myśli co najmniej pisane rozłącznie.

Czym jest co najmniej

Co najmniej to wyrażenie zaimkowe składające się z zaimka co i przysłówka w stopniu najwyższym najmniej. Zgodnie z zasadami języka polskiego wyrażenia zaimkowe zbudowane są z zaimka i innej części mowy i zapisujemy je rozdzielnie, np. co miesiąc, tym bardziej, czym prędzej, co najwyżej i oczywiście co najmniej. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości pomocne może być sięgnięcie po powyższe przykłady, a szczególnie zestawienie wyrażeń co najwyżej i co najmniej, ponieważ stanowią wyrazisty kontrast.

A co oznacza?

Omawiane wyrażenie można zdefiniować jako ‘nie mniej niż’, np. Podejdę do egzaminu na prawo jazdy co najmniej raz, ale co najwyżej trzy; Powtarzasz to od co najmniej tygodnia, jeśli nie dłużej.

Dlaczego co najmniej sprawia nam kłopot?

Ten popularny błąd wziął się prawdopodobnie z podobieństwa do wyrazów przynajmniej oraz bynajmniej – to jednak samodzielne słowa, dlatego są zapisywane łącznie.

Co najmniej czy conajmniej? Oddajemy głos językoznawcy

Profesor Jerzy Bralczyk w serii Ciekawostki językowe PWN poświęcił pisowni co najmniej jeden z krótkich artykułów. Warto się z nim zapoznać, bo stanowi zwięzłe podsumowanie tego zagadnienia w przystępnej formie gry słów:

Przynajmniej piszemy łącznie, tak samo bynajmniej, ale co najczęściej ma mniejszą zdolność przyklejania się do następujących po nim słów.
Tak jak mamy jak najmniej, a co więcej, jak mamy co więcej, tak jest i co najmniej, i co najmniej kilkadziesiąt także często używanych wyrażeń składających się z co i najwyższego stopnia przysłówka, co najbardziej chyba nas może przekonać do dobrej pisowni – mimo że ich znaczenia są mniej specyficzne niż co najmniej1.

?

1 Źródło: https://sjp.pwn.pl/ciekawostki/haslo/CO-NAJMNIEJ;5391527.html.

Napisane przez

Absolwentka specjalizacji redaktorskiej na Wydziale Polonistyki. Studia wybrała dla literatury, skończyła – ze względu na językoznawstwo.

X