fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Co to znaczy zw? Wyjaśnienie skrótu

Zanim nastały czasy portali takich jak Facebook czy Instagram, swego czasu w Polsce popularny był komunikator gadu-gadu, zwany też gg. Do dziś jest on wspominany z pewną nutą sentymentu i nostalgii. Każdy użytkownik nawet teraz rozpoznałby charakterystyczny dźwięk przychodzącej wiadomości. Skrót zw, który jest tematem niniejszego artykułu, był tam powszechnie używany. Co oznaczał? Kiedy się go używało? Jeśli nie byliście użytkownikami gadu-gadu, a ciekawi Was ten temat oraz co znaczy skrót zw, przeczytajcie informacje znajdujące się poniżej.

Co znaczy zw? Rozwinięcie skrótu i wyjaśnienie

Co to znaczy zw? Rozwinięcie skrótu

Skrót zw należy do najstarszych skrótów stosowanych w polskim Internecie. Powstał z połączenia pierwszych liter słów zwrotu zaraz wracam. Jeśli chodzi o pisownię tego skrótu, to mamy tutaj pełną dowolność. Nie ograniczają nas żadne reguły. Można go zapisać dużymi jak i małymi literami. Zapisujemy go bez kropek.

Na popularność skrótu zw wpływ miał komunikator gadu-gadu (gg), gdzie jedną z jego funkcji była opcja zmiany statusu dostępności, a jednym z nich był status zaraz wracam (pozostałe to dostępny, niedostępny, niewidoczny). Status zaraz wracam, uruchamiał się samoistnie po określonym czasie bez aktywności na komunikatorze lub po ustawieniu przez użytkownika. Skrót zw był również używany w samych rozmowach, np. gdy jedna z rozmawiających osób musiała na chwilę odejść od komputera.

zw - skrót. Przykłady zdań

  • – Wyślesz mi ten plik?
    – Ok, ale za chwilę, zw
  • – Co o tym myślisz?
    ZW i wrócimy do tematu.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X