Być może – co to znaczy? Definicja wyrażenia, przykłady użycia
Charakter naszych wypowiedzi może przybierać różne formy. Jedne wyrażają pewność, inne wprost przeciwnie. Fraza być może pozwala wyrazić nasze zdanie w takich sytuacjach. Tutaj jednak pojawia się pytanie, czy być może i odwrotne może być oznaczają to samo i mogą być używane wymiennie? O tym wszystkim przeczytacie w poniższym tekście.
Być może oraz może być – co to właściwie znaczy? Jaka jest różnica?
Wyrażenie może być to fraza partykułowa, która naszym wypowiedziom nadaje charakter przypuszczenia. Stosujemy ją więc wówczas, gdy nie jesteśmy czegoś do końca pewni.
Osoba mówiąca używająca sformułowania być może nie wie, czy jest tak, jak mówi, nie jest gotowa powiedzieć, że jest tak lub inaczej. Może się jedynie tego domyślać na podstawie jakichś ogólnych czynników dotyczących danej sytuacji, sprawy.
Natomiast podobne, lecz o odwrotnym szyku wyrazów, może być, choć złożone z tych samych słów, ma inne znaczenie. Ta fraza używana jest w sytuacji, gdy osoba mówiąca chce wyrazić swoją bardzo umiarkowaną opinię lub powściągliwą aprobatę. Jest zatem bardzo ostrożna przy akceptacji, uznaniu czy też zatwierdzeniu czegoś albo pozwoleniu, wydaniu zgody na coś.
Nie są to więc wyrażenia o identycznym znaczeniu, w związku z tym nie możemy używać ich zamiennie. Drobna różnica, która jednak jest bardzo istotna.
Być może – przykłady użycia
- Być może już w tym roku uda mi się załatwić tę sprawę do końca.
- Telewizor nie działa. Być może to tylko drobna awaria.
- – Czy wiesz dlaczego one się pokłóciły?
– Nie jestem pewna, ale być może chodzi o jakieś prywatne kwestie.
Być może – synonimy i wyrazy bliskoznaczne
- Chyba, może, możliwe że, prawdopodobnie, przypuszczalnie, bodajże, bodaj, niewykluczone, że, wszystko wskazuje na to, że, wygląda na to, że.
Przykłady użycia wyrażenia być może w literaturze
Wciąż niewidzialni, Duch ze Scroogem udali się na przedmieście.
Duch mógł (co Scrooge zauważył już u piekarza), pomimo swej olbrzymiej postaci, dostawać się wszędzie z łatwością i wszędzie, zarówno w niskiej lepiance, jak i we wspaniałej sali pałacu, przedstawiał się pięknie i imponująco, jak przystało na istotę nadprzyrodzoną.
Być może, iż powodowany radością, jaką odczuwał wskutek swej władzy, a może powodowany serdeczną, uprzejmą naturą i współczuciem dla wszystkich biednych – dość, że Duch zaprowadził Scrooge'a, trzymającego się wciąż jego szaty, do mieszkania jego pomocnika. Na progu Duch zatrzymał się z uśmiechem i pobłogosławił mieszkanie Boba Cratchita rosą ze swej pochodni.
Charles Dickens, Opowieść wigilijna
Ale więcej od tych oznak pokory i hołdu uradowała Stasia wiadomość, że Bassa-Narok leży o kilkanaście tylko dni drogi i że mieszkańcy tej wsi, w której obecnie się zatrzymali, otrzymują czasem z tamtych stron sól w zamian za wino z palm dum. Król miejscowy słyszał nawet o Fumbie jako o władcy ludzi zwanych „Doko” – Kali potwierdził, że dalsi sąsiedzi tak nazywają Wa-himów i Samburu. Mniej pocieszające były wieści, że nad brzegami wielkiej wody wre wojna i że trzeba iść do Bassa-Narok przez niezmiernie dzikie góry i strome wąwozy, pełne drapieżnych zwierząt. Ale z drapieżnych zwierząt Staś niewiele już sobie robił, a góry choćby najdziksze, wolał od niskich równin, na których czyha na podróżników febra.
Pan Fogg, nie przejmując się wcale, zaproponował Hindusowi kupno zwierzęcia za tysiąc funtów. Hindus nie chciał sprzedać. Być może przeczuwał świetny interes.
Jules Gabriel Verne, W osiemdziesiąt dni dookoła świata
Dotarłeś właśnie do zakończenia tego artykułu! Język polski jest pełen tajemnic, które są fascynujące do odkrycia i zrozumienia. Jeśli chcesz upewnić się, że Twoja pisownia jest poprawna, wypróbuj nasze narzędzie do sprawdzania tekstu pod kątem błędów językowych. Sprawdź pisownię tutaj! Ponadto, warto zobaczyć nasze artykuły wyjaśniające, jak poprawnie się pisze: w ogóle czy wogóle oraz z powrotem czy zpowrotem, a także na pewno czy napewno. Zalecamy również zapoznanie się z innym tekstem, który cieszy się zainteresowaniem czytelników; dotyczy on poprawnej odmiany słów przez przypadki w języku polskim.