fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Czytanie książek – jak czytać więcej?

Często się słyszy, że ktoś chciałby więcej czytać, bo czytanie książek jest takie wartościowe, ale zaraz potem pojawiają się różne wytłumaczenia, dlaczego akurat teraz czyta mniej. Jeśli masz motywację i naprawdę chcesz więcej czasu przeznaczyć na lekturę, zacznij od przeczytania tego artykułu. Odpowiedzmy więc na pytanie: jak czytać więcej książek?

czytanie książek jak czytać więcej książka książki pytanie wyjaśnienie poradnik Polszczyzna.pl

Źródło: pexels.com

Odczaruj czytanie książek

Już tak mamy, że w większości czytanie kojarzy nam się ze szkołą, z terminem sprawdzianu z lektury na język polski, zajęcia na studiach albo egzamin. Nie są to idealne warunki do rozwijania miłości do książek. Jeśli do tej pory czytanie kojarzyło Ci się tylko z nauką, obowiązkiem i oceną, zacznij czytać dla przyjemności. Sam wybierz książkę – najlepiej taką, z którą coś Cię łączy: lubisz jej ekranizację, grę komputerową na jej podstawie albo jest to biografia Twojego idola. Ty decydujesz, Ty wybierasz, Ty masz korzystać z tej książki.

Wróć do ulubionej lektury

Jeśli od dawna żadna książka nie przyciągnęła Twojej uwagi i mimo że masz czas i ochotę na czytanie, żaden nowy tytuł Cię nie przekonał – przeczytaj ponownie książkę, która kiedyś zrobiła na Tobie ogromne wrażenie. Jest duża szansa, że taka lektura pozwoli Ci odnowić nawyk czytania i otworzyć się na inne tytuły. Dla niektórych może to być Kubuś Puchatek, Harry Potter, Jeżycjada albo Wiedźmin. Co to będzie u Ciebie?

Szukaj ulubionego gatunku

Jedni czytają tylko powieści realistyczne, inni poświęcają dużo uwagi poradnikom i biografiom. Tak jak w innych sferach życia, tak i w czytaniu książek – dobrze wiedzieć, co lubimy. Jeśli jeszcze nie masz ulubionych autorów i gatunków, przed Tobą wiele nowych doświadczeń. Opowiadania, poezja, reportaże, wywiady, romanse – to wszystko (i dużo więcej) znajdziesz na półkach księgarń oraz bibliotek. Pora na Twój ruch.

Czytanie książek. Jedna strona ma znaczenie

Oczywiście, że nie ma w ciągu doby wyznaczonego czasu na czytanie, więc bywa, że naprawdę trudno go wygospodarować. Jeśli jednak zastosujesz metodę małych kroków i zaczniesz poświęcać na książkę kilka minut dziennie, zobaczysz, że na tej jednej stronie spokojnej lektury się nie skończy. Nowoczesne rozwiązania pomagają wykorzystywać czas i przestrzeń na czytanie. Zaraz opowiemy o nich więcej.

Odkryj czytnik książek

Jest wygodny, lekki, może mieć podświetlany ekran – Twoje oczy na pewno go polubią. Jeśli od dłuższego czasu zastanawiasz się nad zakupem czytnika, poznaj jego zalety w tym artykule: Czytnik e-booków – dlaczego warto?. Czytnik książek to duży wydatek, więc świetnym pomysłem będzie przetestowanie urządzenia – możesz np. pożyczyć go od przyjaciół. Jeśli polubisz tę formę, wybierz swój ulubiony model. Z nim na pewno przeczytasz więcej książek i lepiej wykorzystasz wiele czasowych luk w ciągu dnia.

Nie musisz kończyć każdej zaczętej książki

Zaczynasz jakąś książkę i mniej więcej w połowie orientujesz się, że kompletnie Ci się nie podoba. Co wtedy robisz? Najlepiej ją odłożyć i przejść do czegoś, co przypadnie Ci do gustu. Jeśli czekasz na motywację do kontynuowania porzuconej lektury, raczej tracisz czas, który można poświęcić na naprawdę świetną i dopasowaną do Ciebie literaturę.

Posłuchaj, to też czytanie

Czytanie papierowej książki ma swój urok, ale dzisiaj możesz skorzystać z wielu innych możliwości przyswajania treści. W epoce, w której królują podcasty i audiobooki, to właśnie słuchanie jest nowym czytaniem. Aplikację do audiobooków możesz mieć w swoim telefonie, platformy z audiobookami oferują całe katalogi książek ze świetną interpretacją lektorską; wśród nich również nowości. Taka książka może być z Tobą w pociągu, na spacerze, a nawet kiedy prowadzisz samochód.

Czytanie książek – odkryj #booktube i #bookstagram

Zaproponowaliśmy już kilka sposobów na to, jak można czytać więcej. Szukając swojej ulubionej literatury, możesz się zastanawiać, skąd czerpać inspiracje. Na szczęście jest internet, a w nim wiele spotkań literackich online i recenzji książkowych (też takich bez spoilerów). Bardzo ciekawym zjawiskiem jest również pojawienie się w mediach społecznościowych twórców, którzy zajmują się przede wszystkim recenzowaniem i polecaniem książek. Dzięki takim tagom jak: #booktube i #bookstagram możesz znaleźć w sieci aktualne inspiracje książkowe. W ten sposób stajesz się częścią społeczności, która czyta, rozmawia o książkach, odnajduje swój gust literacki i wciąż się rozwija.

Czytanie książek. Na zakończenie

To była lista porad dla dorosłych czytelników, a jeśli chcesz zachęcić dziecko do czytania, zapraszam do artykułu: Jak zachęcić dzieci do czytania książek, lektur. Poszukujących szczegółowych informacji o czytnikach książek odsyłamy do tekstu: Czytnik e-booków – dlaczego warto?.

?

Napisane przez

Absolwentka kulturoznawstwa i copywriterka z zamiłowaniem do nauki o języku. Zamieniła pracę dokumentalistki na etat w agencji reklamowej. Po godzinach czyta książki psychologiczne, testuje zdrowe przepisy i szydełkuje.

X