fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Degenerat – kto to jest? Definicja, synonimy, przykłady użycia

Nikogo nie trzeba przekonywać, że degenerat jest nie tylko określeniem negatywnym, ale wręcz obraźliwym. Raczej wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę, że osoba degenerata jest jedną z najgorszych, z jaką możemy mieć do czynienia. Po czym można rozpoznać degenerata? Jakie ten wyraz ma synonimy? Wyjaśnienia znajdziecie poniżej.

degenerat kto to jest przykłady synonim wyjaśnienie odmiana znaczenie słownik Polszczyzna.pl

Degenerat – kto to jest? Znaczenie wyrazu

Degeneratem określa się człowieka, który odznacza się wyłącznie negatywnymi cechami charakteru. Jest to ktoś, kto trwale zatracił wszelkie normy moralne i poczucie godności. Zachowanie degenerata jest zatem zawsze niezgodne z powszechnie przyjętymi i akceptowanymi zasadami. Degenerat nigdy nie przestrzega norm moralnych i społecznych.


Degenerat – przykłady użycia

  • Nikt nie przypuszczał, że jej mąż jest takim degeneratem.
  • Każdy unika tego degenerata.

Degenerat – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

  • Zwyrodnialec, wykolejeniec, zboczeniec, zwyrodniały, wykolejony, zboczony, szumowina, ścierwo, szuja, swołocz, brutal, dręczyciel, oprawca, barbarzyńca, okrutnik, kat, sadysta, potwór, bestia (w ludzkim ciele), dewiant, kanalia, menda, nikczemnik, niegodziwiec, obrzydliwiec, szubrawiec, parszywiec, plugawiec, element, margines (społeczny), męty, patologia, menel, kreatura, bydlak, bydlę, świnia.

Degenerat – wyrazy pokrewne

  • Degeneracja, degeneratka, degenerować, zdegenerowany, zdegenerowana, zdegenerowane, zdegenerowanie, degeneracki, degeneracka, degenerackie, degeneratywny, degeneratywna, degeneratywne, degeneratywnie.

Księgarnia Polszczyzna.pl

Przykłady użycia wyrazu degenerat w literaturze

Podporucznik wymienił Szwejkowi wszystkie pociągi, jakie po kurierze odeszły do Budziejowic, i zapytał go, dlaczego żadnym z nich nie pojechał.
— Posłusznie melduję, panie lejtnant — odpowiedział Szwejk z poczciwym uśmiechem — że podczas gdy czekałem na pociąg, spotkała mnie ta przygoda, że siedziałem przy stole i piłem jeden kufel piwa za drugim.
„Takiego bałwana jeszcze nie widziałem — pomyślał podporucznik. — Przyznaje się do wszystkiego. Ile ich tu miałem, takich jak on, każdy się wypierał, a ten jak najspokojniej powiada: »Przegapiłem wszystkie pociągi, bo piłem jeden kufel piwa za drugim«”.
Myśli te zebrał w jedno zdanie i zdanie to rzucił Szwejkowi:
— Mój chłopie, wy jesteście degenerat. Wiecie, co to znaczy, gdy o kimś mówią, że jest degenerat?

Jaroslav Hašek, Przygody dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej

W polityce afrykańskiej widzi się wyłącznie zło, korupcję, często - zbrodnię. Stąd symbolami kontynentu są tacy oprawcy i degeneraci jak Amin, Mobutu, Nguema czy Doe. Tymczasem Afryka wydała również polityków wspaniałych, świetnych mężów stanu. Ich nazwiska? Choćby - Juliusz Nyerere, Nelson Mandela, Agostinho Neto, Amical Cabral, Thomas Sankara, Leopold Senghor i wielu, wielu innych.

Ryszard Kapuściński, Lapidaria IV-VI

Niezmiernie nas cieszy, że byłeś z nami do końca tej lektury! Zachęcamy do kontynuowania nauki języka polskiego za pomocą naszego internetowego narzędzia online, które umożliwia sprawdzanie interpunkcji oraz pisowni. Dodatkowo polecamy Ci artykuły poświęcone poprawnej pisowni różnych słów. Zapewne czasami zastanawiasz się nad pisownią niektórych wyrazów i zadajesz sobie pytania typu: poza tym czy pozatym razem czy osobno, na prawdę czy naprawdę, jak piszemy? Czy też po prostu czy poprostu?

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.