fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Tegoż czy teogrz? Która forma jest poprawna?

Słowo tegoż nie jest zbyt powszechnie używane. Dlatego też jego pisownia może nastręczać pewnych trudności. Problemy może również sprawiać to, czy zapisać je używając ż czy rz. która forma jest więc prawidłowa? Tegoż czy tegorz? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Tegoż czy tegorz? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma: tegoż.

Tegoż czy teogrz? Jak to zapisać? Poprawna forma

Odpowiedź jest jednoznaczna. Jedyną poprawną formę stanowi zapis tegoż, czyli ten z użyciem ż. Tegoż jest formą zaimka tenże odmienioną w dopełniaczu i bierniku.

Pozostałe formy takie jak tegorz lub tegóż są niepoprawne i nie należy ich stosować.

Tegoż to  partykuła występująca w zdaniu nawiązującym do poprzedniego i podkreślająca, że mowa jest o tych samych przedmiotach lub faktach, których dotyczyło wcześniejsze zdanie.

Tenże, od którego pochodzi tegoż, oznacza ten sam, ten właśnie. Jest to konstrukcja składająca się z zaimka ten dodatkowo wzmocnionego partykułą ekspresywną że. Często możemy spotkać to słowo w przypisach, gdy cytujemy tego samego autora/autorkę/autorów co w podanym wyżej przypisie.

Tegoż czy teogrz? Przykłady zdań

  • Pisząc moją pracę korzystałem z książki prof. Bralczyka Świat przez słowa” oraz „Leksykon nowych zdań polskich” tegoż samego autora.
  • Pisząc moją pracę korzystałem z książki prof. Miodka Słowo jest w człowieku” oraz „ABC polszczyzny” tegoż samego autora.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.