Dwóch czy dwuch? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?
Jednym z najczęstszych ortograficznych dylematów jest wybór między u a ó. Którą z tych samogłosek wybrać, aby nie popełnić błędu w zapisie liczebnika utworzonego od cyfry dwa? Informacje dotyczące poprawnego zapisu znajdziecie poniżej.
Dwóch czy dwuch? Poprawna forma
Dwóch jest liczebnikiem zbiorowym, używanym gdy mowa o dwóch osobach lub przedmiotach. Jest formą odmienioną w dopełniaczu.
Słowo dwóch zawsze należy zapisywać przez literę ó. Jest to jedyna poprawna forma. Pochodzi ono od wyrazu dwoje, a więc w tym przypadku obowiązuje zasada gramatyczna, która mówi, iż ó wymienia się na o w wyrazie pokrewnym. Poprawną pisownię można zatem skojarzyć z wymianą dwóch-dwoje. To pomoże zapamiętać prawidłową pisownię.
Warto także wspomnieć o tym, że poprawną formą liczebnika dwóch jest także wyraz dwu, który posiada identyczne znaczenie. Jest on jego znacznie starszą wersją, pochodzącą od staropolskiego słowa dwoju. Jednak przez licznie zachodzące przekształcenia i uproszczenia osiągnął najpierw formę dwu, a następnie dwóch.
Dwóch czy dwuch? Przykłady zdań
- Tę sukienkę można kupić w dwóch wersjach kolorystycznych.
- Moja siostra pojechała tam ze swoją przyjaciółką, więc zarezerwowała w hotelu pokój dla dwóch osób.
- Jestem autorem tych dwóch książek.
Dwóch czy dwuch? Przykład z literatury
Na drodze życia nie ma ani ronda, ani leśnego parkingu. Można tylko jechać w jednym z dwóch kierunków. A jeśli człowiek nie ufa Bogu, szukając sobie innych zabezpieczeń, wróżek, duchów, talerzyków, odwraca się do niego plecami i idzie wprost do piekła.
Szymon Hołownia, Tabletki z krzyżykiem