fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Dziękuję bardzo czy bardzo dziękuję? Jak jest poprawnie?

Kultura osobista jest jedną z najlepszych cech jakie może posiadać człowiek. Jednym z jej przejawów jest umiejętność dziękowania. Jak poprawnie powiedzieć, dziękuję bardzo czy bardzo dziękuję? O tym przeczytacie poniżej.

Dziękuję bardzo czy bardzo dziękuję? Jak się mówi? Poprawna forma

Dziękuję bardzo czy bardzo dziękuję? Poprawna forma

Wiadomą rzeczą jest, że poprawność językowa to nie tylko ortografia, czy pisownia łączna i rozdzielna. To również poprawny szyk. Czasem nawet najbardziej oczywiste zwroty i wyrażenia wśród niektórych budzą wątpliwości co do tego, czy aby na pewno są poprawne.

W zdaniach w języku polskim, przysłówek może zajmować różne pozycje. Słowo bardzo zazwyczaj stoi przed czasownikiem. Jednak w zwrotach grzecznościowych, przysłówek bardzo znacznie częściej występuje po czasowniku.

W tym przypadku mamy tutaj pełną dowolność. Obie formy są jak najbardziej poprawne. Możemy mówić i dziękuję bardzo, i bardzo dziękuję.

Należy jednak pamiętać, że gdy zapisujemy czasownik dziękuję w pierwszej osobie liczby pojedynczej musimy go zakończyć samogłoską ę.

Dziękuję bardzo czy bardzo dziękuję? Przykłady zdań

  • Bardzo dziękuję za pomoc.
  • Dziękuję bardzo za wiadomość.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X