fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Fotoszop czy Photoshop? Która forma jest poprawna?

Obecność anglicyzmów w języku polskim nie należy już do nowości. Pojawiają się one w bardziej lub mniej spolszczonej pisowni lub pozostają przy tej oryginalnej. A jak to jest w przypadku nazwy programu służącego do obróbki zdjęć? Która forma pisowni jest prawidłowa? Fotoszop czy Photoshop? Odpowiedź wraz z wyjaśnieniem znajdziecie w niniejszym artykule.

Fotoszop czy Photoshop? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma Photoshop.

Fotoszop czy Photoshop? Jak to zapisać? Poprawna forma

Nazwa programu Photoshop pochodzi rzecz jasna z języka angielskiego. Język polski przejął jej zapis i znaczenie w niezmienionej formie. A to oznacza, że jedynym właściwym i poprawnym zapisem jest Photoshop. Trzeba podkreślić również to, że ponieważ jest to nazwa własna, zawsze zapisujemy ją dużą literą. Photoshop odmienia się zgodnie z zasadami polskiej deklinacji.

Błędny zapis Fotoszop wynika z fonetyki oraz z sugerowania się spolszczonym zapisem innych słów zapożyczonych z języka angielskiego obecnych w języku polskim jak: dżinsy (ang. jeans), menadżer/menedżer (ang. manager), komputer (ang. computer), lider (ang. leader), biznes (ang. bussines).

Fotoszop czy Photoshop? Przykłady zdań

  • Moja siostra potrafi doskonale obsługiwać Photoshopa.
  • Photoshop daje wiele możliwości do przerabiania zdjęć.
  • W Photoshopie można stworzyć bardzo ciekawe kompozycje.
  • Na informatyce uczyliśmy się pracy z Photoshopem.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.